Ciupa: Musíme přestat dostávat zbytečné karty

Ve svých jednadvaceti letech patří brankář Jiří Ciupa k velkým talentům české gólmanské líhně. Ač je kmenovým hráčem prvoligové Karviné, nyní chrání společně se svým parťákem Michalem Bártou branku třetiligového MFK Frýdek-Místek.

Po sobotním domácím utkání s Vyškovem rozdával Jiří Ciupa úsměvy na všechny strany. No bodejť by i ne, když společně se svými spoluhráči mohl slavit další vítězství a navíc i čtvrtou vychytanou nulu v sezoně. Ač má momentálně odchytaný o jeden zápase méně, než jeho zkušenější gólmanský kolega, figuruje Jiří Ciupa v třetiligových statistikách vždy v popředí. V průměru inkasovaných gólů na zápas mu momentálně patří šestá příčka (Ø 0.67), z toho ale tři brankáři mají odchytány dva a méně zápasů, takže před ním jsou vlastně jen Aleš Mandous ze Sigmy B (Ø 0.5) a Martin Doležal z Blanska (Ø 0.58). Co se týče vychytaných čistých kont, tak tam je Ciupa momentálně také šestý. O jednu nulu více vychytali Ondřej Kolenko (Hlučín), Martin Doležal (Blansko) a Antonín Buček (Petřkovice). Šest nul má na svém kontě pak Petr Šmída z Vrchoviny a sedmkrát nedostal míč za svá záda Jan Zádrapa z Rosic.

Záříš spokojeností. To je z důvodu vítězství, nebo víc těší ta čtvrtá vychytaná nula?

Nula nenula, myslím si, že pro nás všechny jsou nejdůležitější ty tři získané body. A dnes obzvlášť cenné, jelikož Vyškov přijel v dobré sestavě, byl to opravdu silný tým. Naštěstí pro nás nedokázali své šance proměnit.

U které té jejich příležitosti ti bylo nejhůře?

U které? No asi u střely Fily v prvním poločase, jelikož já se už přesouval na druhou stranu branky, jelikož jsem spíše čekal přihrávku. On se na mě ale stačil kouknout a zkusil vystřelit. Naštěstí z toho gól nebyl, takže to byla asi nejhorší situace.

Pro náš tým asi škoda v tom, že jsme po změně stran nepřidali nějakou tu gólovou pojistku…

Řekl bych, že jsme možná zbytečně ve středu hřiště ztráceli míče. Sami jsme se pak dostávali pod tlak a zápas byl trochu nervózní. No a klasicky, jako každý zápas, dostáváme strašně moc karet. My si na to musíme začít dávat pozor, jelikož v každém tom utkání pak bojujem o to, abychom nedostali červenou.

Jak je těžká situace pro gólmana, když má v podstatě před sebou každé utkání jinou obrannou čtveřici?

Je to tak. Tím, že právě dostáváme ty karty a jsme v tom nedisciplinovaní, tak děláme zbytečné hlouposti a obrana není teď taková, aby byla více zápasů kompletní. Není to jednoduché, musíte to před sebou nějak uřvat a hlavně kluci musí mezi sebou komunikovat. Ale každý, kdo teď v té obraně nastoupil, tak si s tím poradil podle mě dobře.

Výsledky Valcířů jsou jako na houpačce. Jednou jsme o pouhý bod za vedoucím Blanskem, teď zase na čelo tabulky ztrácíme čtyři body. Čím to, že si neudržíme nějakou tu sérii výher?

Jo, tak na to bych velice rád odpověděl. Nevím však. Mi přijde, že jsme na tom domácím hřišti více semknutí a víc týmoví, než když hrajeme venku. Tam je ten náš výkon takový rozpačitý. Teď ale zase musím říct, že jsme třeba v Blansku nehráli vůbec špatně. Ano, byly tam nějaké ty chybičky, ale dalo se uspět.

S dopoledním začátkem u tebe nejspíš problém nebyl, jelikož karvinské béčko takto své zápasy také hrávalo…

Určitě žádný problém v tom není. Všichni to víme dopředu, není to tak, že by se to někdo dozvěděl jen den dopředu. Dá se na to tedy v pohodě nachystat.