Areál Stovky, pýcha klubu takřka 50 let (1. část)

F r ý d e k-M í s t e k – V roce 2021 uplyne již 46 let od slavnostního otevření areálu Stovky. Svatostánek Valcířů se stal za tu dobu pojmem a myslíme, že nebudeme lhát, když si získal statut legendární. Od oficiálního vzniku klubu v roce 1921 k jeho stavbě však vedla ještě dlouhá doba.

Předchůdci dnešního MFK Frýdek-Místek to na začátku rozhodně neměli jednoduché. Karlova Huť oficiální fungující od roku 1921 měla zprvu své hřiště u dělnické kolonie, které však nebylo dostačující. Až v roce 1928 vznikl stadion na dohled tehdejšího podniku Karlovy Hutě. Škvárové hřiště bylo hlavním až do sedmdesátých let, kdy vznikl areál Stovky. Poté bylo nadále využíváno jako tréninkové, hrála se zde ale i přátelská utkání. Dnes místo bohužel chátrá a je spíše smutnou vzpomínkou na krásné časy fotbalových začátků klubu.

S výkonnostním vzestupem na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let vyvstala otázka stadionu nového. Městský fotbalový rival ze Slezanu se jej dočkal dříve, u břehu Ostravice vyrostl moderní víceúčelový stadion, s jehož výstavbou se začalo ještě na konci 60. let, dnes slouží atletům. Valcíři se ale také dočkali a odměna v podobě moderního podnikového fotbalového areálu byla zasloužená. Fotbalisté se šerpou na dresech postupovali totiž rok, co rok o soutěž výše. Ale pojďme již k samotným Stovkám

Stavba sportovního areálu ve Stovkách byla zahájena v roce 1970 stavbou hlavního travnatého hřiště, tribun se šatnami a sociálním zařízením ve střední části. Tyto stavby byly postupně dokončeny do roku 1975 a Valcíři tak mohli zahájit 2. ligu ročníku 1975/76 na novém stadionu. Slavnostní otevření proběhlo 2. května 1975 zápasem Válcoven plechu Frýdek-Místek proti olympijskému výběru ČSSR. Rozšířením ochozů a výstavbou dalších dílčích objektů, oplocení, vstupní brány s pokladnami, časomírou parkoviště, byly postupně vytvářeny podmínky pro zahájení nejslavnější sezóny 1976/77 - sezóny prvoligové. To již byly rozestavěny a postupně dokončovány přístavby severní části šaten – rozcvičovna (později herna stolního tenisu) a jižní II. etapa šaten a sociálního zařízení. V severní části areálu postupem času vzniklo druhé travnaté hřiště, cvičné škvárové hřiště, garáže, šatny a sociální zařízení.


Takhle to vše začalo.

Zimní pohled na rozestavěný areál.

Hotovo! Rok 1975.


Hlavní tribuna.


Vjezd na stadion. Nemůže samozřejmě chybět nápis Válcovny plechu.

Tady máme nápis celý. V pozadí je možno vidět tzv. Pánskou chaloupku, na jejímž místě se nyní přibližně nachází naše tréninkové hřiště naproti vjezdu do areálu Stovky. Než byla zbourána, tvořila fanouškům nějaký čas kulisu při cestách na fotbalové zápasy.

Součástí areálu je i prostorné parkoviště.

A že bylo potřeba. Areál Stovky v plné kráse.

Fotbalová horečka ve Frýdku-Místku. Z jakého utkání je toto foto bohužel nevíme. Ale při působení v 1. lize byla nejvyšší návštěva 10 276 v zápase proti Baníku Ostrava.


Krásný pohled přímo do ochozů.


Muži, ženy, děti, kočárky. Fotbalem žilo celé město. Foto z roku 1975.


Zimní brigáda a pohled na stadión ještě bez budovy šaten, sociálních zařízení a garáží za bránou.


Pohled na škvárové hřiště, které později vzniklo hned za hlavním hřištěm. Dnes je na jeho místě hřiště s umělým trávníkem.

Zdroj: archiv klubu