Radek Šmíd, rozhovor se sportovním ředitelem mládeže

V rozhovoru jsme vyzpovídali Radka Šmída, sportovního ředitele mládeže FK Frýdek-Místek. Zmiňuje například to, jestli zvažuje nějaké změny, které by ještě více hráčům pomohly, zamýšlí se nad tím, co by mohlo pomoci při práci s mládeží a pozastavuje se i nad tím, proč je o fotbal enormní zájem i mezi mladými dívkami.

V poslední době jsme zaznamenali odkládání utkání v dorosteneckých kategoriích. Co se přesně děje?
Odpověď je jednoduchá, máme nařízeny povinné karantény z důvodu COVID, zejména ve školách, kam naši kluci docházejí. Je v tom ale také trochu zmatek. Zasahuje nám to do tréninkových procesů, které musíme rušit, protože nevíme, kdo může vlastně trénovat. Například očkovaný hráč sice nemusí do karantény, ale stejně trénovat nesmí. Když k tomu připočtu zranění a ostatní respirační onemocnění, jsme po aktivní sportovní stránce značně omezení. Proto se také obávám, jakým směrem se vše bude vyvíjet, protože počet nakažených opět roste a náš kraj je bohužel jeden z nejvíce postižených. Ale nesmíme ztrácet víru a chuť do naší práce a brát věci, jak prostě jsou, zejména kluci a rodiče.

Přes výše uvedenou situaci si dovolíme požádat o informaci, jak se daří našim žákovským a dorosteneckým kategoriím. Zkusme nejdříve naše žáky. Kategorie U12 a U13 momentálně drží relativně solidní 5. příčku, U14 a U15 se zatím tolik nedaří.
Začnu u těch nejmladších, kategorie U12. Není to klišé, ale nás opravdu nepálí pořadí v tabulce, my upřednostňujeme individuální výkony, sportovní posuny jednotlivých hráčů mezi kategoriemi a zakomponování co největšího počtu kluků do herního vytížení. Nebylo by správné, pokud bychom hráli „jen“ na body s těmi, kteří jsou na tom přechodně lépe. To by pak znamenalo zmrazení sportovního vývoje u ostatních, a to nechceme. Také bych doplnil, že klademe důraz na neustále zlepšování se v individuálních herních činnostech. To je opravdu důležité. Teprve poté je na řadě týmový herní výkon. Rozhodně však jdeme do každého utkání se zápalem vyhrát. Pokud ale v ročníku nasadíme do hry kluky mladší, nemůžeme případné porážky hodnotit negativně.

U kategorie U13 je to obdobné jako u kategorie U12. Zde už ale v trénincích aplikujeme více prvky herního systému, což má význam v tom, že musíme kluky co nejlépe připravit na přechod z malého na klasické velké hřiště. Chlapci, kteří to již zvládají, pomalu posouváme do ročníku U14, který hraje žákovskou ligu (např. Pavelka, Jarotek, Janošec). Pro další sezóny by tito kluci mohli nabrat určitý herní náskok, což by se postupně mělo odrazit také v konsolidaci sportovních výsledků. Je to však citlivá záležitost, protože na první místo stavíme zdraví kluků. Příliš hojně riskovat střety mezi biologicky přirozenými fyzickými rozdíly úplně nechceme. Jak říkám, musíme být opatrní.

U14 a U15 se momentálně pohybuje níže, než bychom chtěli, ale i tady je se třeba podívat na počet odehraných utkání, kde jsme v deficitu až 3. zápasy. Důvod je obdobný, jako u dorostu, COVID, karanténa a nemoci. S tímto se také perou ostatní kluby. Přesto tady evidujeme zájem o naše kluky, když dostali pozvánku do reprezentačního kempu U15. To považuji za velmi solidní známku naší práce.

Pokud vše shrnu, za nás trenéry, musíme trochu více zapracovat na tréninkové morálce. Ta byla po COVID opatřeních dosti rozvolněná. Kluci ale velmi chtějí. Také sami víme, že ne každý ročník bude vždy top. To je fakt každého sportu v mládeži.

Zvažujete nějaké jiné změny, které by ještě více hráčům pomohly?
Zatím nic konkrétního neřešíme. Je to odlišné, oproti mužským kategoriím, kde je hra na vítězství prioritním úkolem. Všichni trenéři mají plnou podporu a společně se teď spíše snažíme, abychom se dále zlepšovali a vše zase vrátili do normálu, pokud možno se posouvali nahoru. Určitě nám v tom pomůže také všeobecná průprava. Na nic nečekáme a již pracujeme v této věci na zimní přípravě. V jejím průběhu chceme odehrát co nejtěžší zápasy. Ty by nás měly pozvednout a pomoc na jaře hrát s kvalitními týmy z prvoligových klubů vyrovnanou partii.

Pojďme k dorostencům. Kategorie U16 až U19, jak jste zmínil, je omezena v plné výkonnosti zdravotními faktory. Co pro kluky plánujete, až se, věříme, všichni uzdraví a skončí karanténa?
To je nyní určitě nejdůležitější. Nyní se dívat na umístění není objektivní. U všech navíc zbývá dohrát 2. odložené zápasy. Dále bude po karanténě a výpadku tréninkových jednotek dát kluky herně i psychicky do pohody.

V dorostu to ale není jen o nemocích, ale také o počtu hráčů. Z akciovky se nám jich hodně nevrátilo, a to přesto, že jsou tam uzavřené jasné smlouvy o zpětném přestupu, respektive závazku akciovky hráče převézt zpět. Místo toho je a.s. převedla nepochopitelně a minimálně nesportovně do jiných klubů. Pro nás to v praxi znamenalo porvat se s aktuálními počty a se vším úsilím nasadit plný počet dorosteneckých družstev do soutěží, které historicky hrajeme. Za to jsme rádi, a že se nám tento krok podařil. Chceme, aby následující ročníky měly maximální vytíženost a tím pádem možnost se v budoucnu posunout až do naší mužské kategorie, případně i výš. Z výše uvedeného důvodu jsme byli rovněž nuceni posunout některé hráče napříč celého dorostu. Taktéž jsme museli sáhnout do kategorie žáků. To znamená, že například hráč, který spadá ročníkově do kategorie U17 hraje už v U19. Na jednu stranu je to složité, na druhou to může být velký krok do příštích ročníků, kdy tahoun dorostu U19 může být velmi kvalitní a silný. Mezitím se stabilizují ostatní ročníky, a to bude dobře. No a nade vše se nám daří dávat šanci dorostencům přímo v A týmu, což jsme u a.s. naprosto postrádali.

Hovoříte o úbytku hráčů „vinou“ nedodržení smluv o spolupráci s akciovou společností. Jak se k tomu klub postavil?
Museli jsme oslovit kluby o spolupráci, nastartovat vzájemnou pomoc. Jedná se například o Baník, kde navíc došlo k velkému posunu kooperace, a to také díky vedení. Samozřejmě jsme intenzivně pracovali na spolupráci s okolní týmy. Něco se povedlo, seč to není úplně super. No a samotnou formální stránku intenzivně řeší vedení. Pokud je mi známo, jedná se o smíru. Pokud by nebyl, někdy počátkem roku má proběhnout první soudní řízení. Věřím, že nakonec zvítězí zdravý rozum.

Z výše uvedeného pramení, že se do klubu nevrátili ani hráči, kteří věkově mohli usilovat o uplatnění v A týmu. Souhlasíte?
Ano, a to je obrovská škoda, protože tito hráči mohli bojovat o vrchol ve svém klubu, o mužský fotbal a tam, kde začínali od mala. Bohužel se rozhodli, nebo ani nemohli se rozhodnout a teď jsou někde, kde možná ani nechtěli být. Věřím, že to vedení v této věci dotáhne.

Nakonec se ohlédněme za přípravkami, benjamínky, kteří, jak je známo, fotbal bezprostředně hltají. Jak pak probíhá přechod do žákovských kategorií?
Z přípravek se kluci úspěšně posouvají a je na nich vidět, že se těší. Kluci se v přípravkách kolektivně zapracovávají, učí se nespoléhat jen na sebe. A je na nich vidět, že je to baví, a to je skvělé. Navíc májí vzory z našich řad, a seč je to běh na dlouhou trať, musíme být s nimi trpěliví. Výsledek je také na nich, stejně, jak se to povedlo u hráčů jako Fukala Michal (Liberec), Ostrák Tomáš (Kolín n.R), Panák Filip (Sparta), Daniel Šmiga (Baník). Navíc v současném A týmu opět hrají „naši“ kluci, jako je Hykel Tomáš, Janša Marek, Byrtus Šimon, Barkov Timofej. Až na jednoho u nás prošli mládežnickými týmy.

Chystáte nějaké trenérské změny nebo obměny mezi trenéry, kteří spadají do Vaší gesce?
Určitě není důvod, spíše hledáme, jakým způsobem doplníme trenérský tým o trenéra atletiky, nebo fyzioterapeuta určeného jen pro mládež. Pokud se to podaří, bude to fajn.

Co by Vaší práci v mládeži mohlo pomoci? V posledních létech je vidět, že se vybavenost týmů zlepšuje. Vidíte to stejně, nebo má klub v této oblasti proti ostatním klubům rezervy?
Na to jsem částečně odpověděl v předchozí otázce. Materiální a sportovní vybavení je v celku v pohodě. Dostali jsme letos pro všechny kategorie žáků nové dresy, stejné, jako A tým, a to kluky vždycky povzbudí a potěší. Ostatní základní doplňky a míče obnovujeme. Rádi bychom ještě v tomto roce pořídili klubové zimní čepice. Rovněž se podařilo pořídit nové sportovní oblečení všech trenérů, což určitě povznese reprezentaci klubu a města. Za to vedení děkujeme. Dále jsou pak náročnější věci, které by ale určitě pomohly k dalšímu posunu. Zejména opotřebení umělé trávy začíná být značné. Také by bylo super, pokud se podaří opět získat k provozování více tréninkových ploch. Optimální by v této oblasti bylo ještě jedno klasické hřiště a minihřiště s umělou trávou, pokud možno zakrytou nafukovací halou. To by byl velký posun pro naší práci.

Nakonec bych rád poznamenal, že v nejbližších dnech bude zveřejněn výzkum napříč všemi kluby v ČR, který proběhl u mládeže. Cílem bylo zjistit, jak kluby vychovávají hráče, kteří momentálně hrají minimálně mužský fotbal, a to alespoň na úrovni divize a výše. Jednelo se o ročníky 1998 až 2003. Dávali jsme k tomu spousty informací, například jak dlouho hrál hráč u nás v přípravce, žácích, dorostu, nebo kde hráli potom, případně, kdo je trénoval, plus další nuance. A zde máme skvělou zprávu. Ve výzkumu byl náš FK Frýdek-Místek vyhodnocen společně s Hradcem Králové a Slováckem jako nejlepší!!!!

Zasahuje Vám někdo z vedení klubu do Vaší sportovní práce, nebo je sportovní stránka čistě ve Vaší kompetenci?
Co se týká obsahu sportovní přípravy, nominace trenérů, zápasů, tréninků, tak tohle je v gesci mé a společné kooperaci s našimi šéftrenéry. Návazně komplexně komunikujeme všichni. Probíráme vše podstatné, radíme se, co je třeba případně změnit. Kolektivní práce je důležitá pro celkový progres. Sám by toho člověk moc neudělal. S vedením řeším „pouze“ odměny, které sestavujeme a předkládáme k odsouhlasení v rámci rozpočtu. Dále konzultujeme věci kolem vybavenosti, případně řešíme formální stránky přestupů, vše podle možností klubu. Formální stránkou se nezabývám, což je dobře a tímto mám prostor na svou práci.

Co říkáte na práci Jany Sikorové s „holkami“. Zaznamenali jsme enormní členský nárůst něžného pohlaví v mládežnických kategoriích.
Co se týká ženského fotbalu, Jana je naprostý fanatik. Když přišla s tím, že založí přípravky pro malé fotbalistky, přičemž nás u toho nebude moc obtěžovat, tak jsem ji říkal, že jsem na to zvědavý. To jsem vůbec nevěděl, že to zvládne. Když jsem ale nedávno stál na jejich schůzce a hodnocení, tak přede mnou stálo 100 dívek a žen. Byl jsem příjemně v šoku a musel jsem se ji omluvit :-). Tohle je obrovský členský progres, a to nejen u nás, ale rovnou v celé ČR a snad i ve světě. Určitě ji, a nejen ji, ale celému městu Frýdek-Místek, bude tou nejsladší odměnou, že v příštím roce se Na Stovkách odehraje rovnou ME žen!

Jak je to u chlapců, nepřeválcují je holky 😊
Vůbec ne, zájem je obrovský. Aktuálně máme 4. družstva přípravek a dokonce 2. před přípravky. Díky tomuto stavu jsme založili také tzv. future (B) týmy. Ty máme také u žáků. Za to jsme velmi rádi, protože největší úbytek chlapců je právě u přechodu do dorostenecké kategorie, což by mohlo tento trend eliminovat. Kluci v tomto věku začínají mít také jiné zájmy, mnohdy odchází na školu mimo město, mění se i životní podmínky.

To ale neznamená, že neděláme nábory, protože máme plno. Ty probíhají neustále, pomocí letáku ve školkách, organizováním miniturnajů mezi školami. Vše probíhá v tělocvičnách na frýdeckomísteckých školách, něco, pokud to jen trochu jde, také u nás Na Stovkách. V létě o prázdninách probíhala akce „DEN S FOTBALEM“. Na tuto akci mohl přijít úplně každý, zatrénovat si a zahrát fotbálek s trenéry přípravek.

Díky za Váš čas a přejeme, ať se daří ve výchově našich nových Valcířů.