Klukům patří dík, že závěr podzimu zvládli tak, jak zvládli, říká Robert Pištěk

Lipina je po podzimní části na 12. místě v tabulce MSFL. V jejímu průběhu vyměnila trenéra, když Karla Orla po desíti odehraných zápasech vystřídal na lavičce Robert Pištěk. Ten v rozhovoru mluví o tom, jak je spokojený s výkony svých svěřenců v zápasech, ve kterých je vedl. Nastiňuje také to, jak bude vypadat zimní příprava a k jakým změnám dojde v hráčském kádru. A přibližuje i to, s jakými vyhlídkami půjde mužstvo do jarní části soutěže.

Máte za sebou podzimní část, ve které jste uhráli 18 bodů, což vás řadí na 12. místo MSFL. Odpovídá počet nasbíraných bodů výkonům, jakými jste se prezentovali na podzim?
Můžu mluvit za poslední dva měsíce, které jsem u mužstva a hodnotit posledních šest duelů, ze kterých jsme uhráli deset bodů. Bodově jsem spokojen. Samozřejmě naše hra měla v určitých chvílích své trhliny, ale s tím se asi i s ohledem na stav týmu počítalo. Po celou dobu jsme měli k dispozici maximálně jedenáct hráčů do pole, takže ani určit sestavu nebylo moc těžké (směje se). I když některé tahy si myslím, že se nám povedly.

K týmu jste přišel až v průběhu podzimní části, přesněji po desíti odehraných zápasech. Pod vaším vedením dokázalo družstvo vyhrát tři z šesti utkání. Jste s touto bilancí spokojený nebo mohla být lepší?
Budu se opakovat, co se týče uhraných bodů, jsem celkem spokojen, i když mě velmi mrzí remíza na Vrchovině, protože tam jsme měli jednoznačně zvítězit. Mrzí mě samozřejmě i prohra ve velmi sledovaném zápase s Vratimovem, kde náš výkon byl nemastný, neslaný a body jsme přenechali soupeři. Celkově se ale pohled na tabulku musí jevit o trochu lépe, i když jsme si vědomi, že spodek tabulky je velmi vyrovnaný. Náš úkol pro jarní část sezony je jasný, a to proklouznout do první poloviny tabulky a vyšplhat se co nejvýše.

Podzim jste zakončili dvěma důležitými výhrami za sebou. Není pro vás trochu škoda, že právě teď přišla na řadu dlouhá zimní přestávka?
Trochu asi ano, ale na druhou stranu si myslím, že kluci jsou rádi, že podzimní část skončila a můžou si odfrknout a nastavit hlavu na nový začátek. A to zimní přípravu, ze které jsou určitě všichni nadšení (smích). Teď vážně. Klukům se celou dobu moc nedařilo, přicházela častá zranění, nesbírali se body, do toho přišel COVID, takže to opravdu neměli jednoduché. Proto jim patří dík, že závěr podzimní části zvládli tak, jak zvládli.

Když byste se ohlédl zpátky za zápasy, v nichž jste vedl Lipinu jako hlavní trenér, je mezi nimi nějaký, který vás stále ještě mrzí?
Určitě Vrchovina, kde jsme měli vyhrát. Remíza byla pro nás málo vzhledem k tomu, jak utkání vypadalo.

A ze kterého výsledku jste naopak měl největší radost? Který bodový zisk považujete za nejcennější?
Stoprocentně hned první vítězství po mém příchodu proti Zlínu B, protože jsme nebyli vůbec v dobrém rozpoložení po COVIDU a debaklu v Blansku. Ale i přesto jsme dokázali doma vyválčit tři body. A to doslova.

Mladý tým jste převzal na začátku října. V čem udělal od této doby největší pokrok?
Od první chvíle bylo jasné, že kluci jsou po zdravotních patáliích a čtrnáctidenní karanténě značně zanedbaní fyzicky, a to bylo potřeba napravit jako první, protože kdo se zajímá o MSFL, tak ví, že je to soutěž hodně založená na fyzické kondici a silové stránce. Další fází bylo nastavit mužstvo i organizačně, protože to si myslím, že byla věc, ve které mělo družstvo také velké rezervy. Zvládli jsme obě položky, a proto kluci dokázali na závěr soutěže uhrát důležité body.

Momentálně je před týmem dlouhá zimní přestávka. Víte už přesně, jak bude vypadat? Na co hlavně se zaměříte v tomto období?
V první řadě se s kluky pracuje dále i v tomto období, které bude takové před přípravné pro už zmíněnou nepopulární zimní přípravu. Zhruba v polovině prosince tréninkový proces ukončíme, kluci si užijí vánoční svátky a poté po nich budeme chtít krátkou individuální přípravu. Leden proběhne v duchu nabírání fyzické kondice. Zakončen bude soustředěním nejspíše v domácích podmínkách a únor už bude ve znamení taktické přípravy a posledního ladění samotného kádru, který se určitě nějakým způsobem obmění.

Plánujete vyrazit i na nějaké soustředění nebo se budete připravovat výhradně v areálu ve Stovkách?
I s ohledem na aktuální COVIDOVOU situaci bude soustředění probíhat nejspíše v domácích podmínkách.

Kdo sleduje fotbal, ví, že zimní příprava je nejméně oblíbeným obdobím každého fotbalisty. Znáte nějaký recept na to, jak si mohou hráči toto těžké období zpříjemnit?
No ono to asi úplně nejde, ale je to nutné zlo. Doufám, že jsou si toho kluci vědomi. Jinak jsem klukům radil, ať teď během volnějšího období sbírají doma plusové body a věnují se naplno rodinám. V lednu budou potřebovat od manželek a přítelkyň full servis (směje se).

Zima je také obdobím, kdy v každém mužstvu dochází k menší či větší obměně hráčského kádru. Dokážete říct, jak moc se obmění tým Lipiny?
Již vedeme rozhovory s novými hráči, někteří se ukážou na tréninku již teď a někteří se budou ladit až během zimní přípravy. Nejsem teď schopen říci, jak moc se obmění, ale určitě na změny dojde. Každopádně chci mít tým optimálně namíchán a složen, jak ze zkušenějších hráčů, které již ve své podstatě ve svých řadách máme, tak i z mladých hladových hráčů, kteří porostou vedle zkušených borců.

Na kterých postech budete chtít určitě posílit? Které typy hráčů budete chtít přivést během zimy? A můžete říct, kolik by jich mělo přijít?
Posílit musíme určitě v ofenzívě i defenzívě. V podzimní části se bohužel kvůli personálním problémům mnoho hráčů muselo ukázat na postech, které jim úplně nebyly vlastní. To doufám posledním zápasem skončilo a budeme moci konečně využít potenciálu všech hráčů na jejich pravých postech. Na druhou stranu někteří hráči ukázali, že je lze využít velmi dobře i na jiných postech. Jako například Lukáš Raab, kterého jsme v posledních zápasech stavěli na defenzivnější post ve středu zálohy a jeho výkony nás příjemně překvapily.

S jakými vyhlídkami a ambicemi pak půjdete do jarní části soutěže? Frýdecko-místečtí příznivci by jistě rádi viděli družstvo spíše v popředí MSFL. Bude ve vašich silách posunout se v tabulce hodně nahoru?
I přesto, že jsme aktuálně na 12. pozici a máme šest mužstev pod sebou, tak musíme hlavně myslet na brzkou záchranu, protože na spodku tabulky není nic rozhodnuto a je nutné si připomenout, že můžou padat až čtyři týmy. Já ale přemýšlím nad první polovinou tabulky. Po hráčích budu chtít, ať přemýšlejí stejně. Mám rád vítězné typy!