Robert Pištěk: Trápily nás nevyrovnané výkony, se středem tabulky se uspokojit nemůžeme

Po podzimní části se Frýdek-Místek nachází na 11. místě s počtem 20 bodů a skóre 23:28. Hlavní trenér A-týmu Robert Pištěk odpověděl na několik otázek, které se týkaly celkového hodnocení, zapojení dorostenců a možného posílení kádru na jarní zápasy Moravskoslezské fotbalové ligy.

Ahoj Roberte, pokud se zeptám na hodnocení podzimní části, především v ohledu na výsledky asi příliš pozitivní nebudeš?

Ahoj, no tak když se podíváme na umístění, tak spokojení být rozhodně nemůžeme. V této části tabulky by se Lipina pohybovat neměla. Nejde ale jen o postavení v tabulce, protože ta je velmi vyrovnaná. Celý podzim nás trápily nevyrovnané výkony jak individuální, tak týmové. Delší dobu se nám nedařilo trefit optimální sestavu. Celou podzimní částí nás provázely velké individuální chyby a také neproměněné šance, které nás mnohdy stály body."

Pokud se ještě vrátíme k nejsledovanějšímu utkání sezóny nejen z hlediska poměření sil s kvalitním soupeřem, ale také počtem diváků, co zpětně říkáš na prvoligový Liberec? Jaké zkušenosti sis z tohoto utkání vzal nejen ty sám, ale také celý kádr?

Prvně jsem velmi rád, že se nám před domácí fanoušky podařilo dostat takový tým. Vysloužili jsme si to kvalitními výkony v rámci MOL Cupu.

Strašně těžko se mi to hodnotí, protože si myslím, že jsme předvedli velmi slušný výkon a rozhodně to nevypadalo, že hrajeme s týmem o dvě třídy lepším. No ale pak se podívám na výsledek 0:6 a to se samozřejmě pozitiva hledají špatně. Zrovna v zápase s Libercem jsme udělali obrovské individuální chyby a je jasné, že ligový soupeř je potrestá. Mě to ukázalo, že jdeme správným směrem a věřím, že se to hned v jarní části projeví.

Pro hráče každý zápas s profíky je k nezaplacení. Všichni by v té lize chtěli být, ale viděli, že na to, aby se fotbalem mohli živit musí ještě hodně přidat a hlavně je potřeba být po celý zápas koncentrovaný."

Jízda Lipiny v jarní části minulé sezóny a nyní v podzimní byla jako den a noc, co se tak zásadního stalo s A-týmem Frýdku-Místku?

Myslím si, že jsme sami na sebe upletli bič. Očekávání byla obrovská a řada hráčů si myslela, že to půjde samo a jen navážeme na výsledky z jara. Jenže takto to v životě ani ve fotbale nechodí. Zmizela nám náročnost na sebe samého, což je u sportovce to nejdůležitější. Další věc je ta, že týmy už nás neberou jako Lipinu ze spodku tabulky, když jsme tým přebírali, ale všichni se na nás po výborné jarní části poctivě připraví."

Na začátku ročníku výhra nad Hlučínem, jenž se aktuálně nachází na druhém místě, ke konci podzimu vydřená domácí remíza s předposledním Znojmem. V čem spočívají takové výkyvy formy?

Nezvládli jsme to absolutně mentálně. Upřímně řeknu, že jsem z týmu, v případě nezdaru, necítil takovou celistvost a týmovost jaká byla právě v jarní části. Začali jsme velmi slibně, ale zlomil nás anglický týden Hranice, Kvítkovice, Slovácko B. Prohráli jsme všechny tři uvedené zápasy a od té doby jsme již nebyli schopni udělat nějakou slušnou bodovou šňůru, od které bychom se odpíchli."

V pozápasových ohlasech si říkal, že tě zklamali především stálice neboli starší a zkušení hráči, v čem přesně? Nezafungovalo spojení s mladšími kolegy nebo se nechali unést koncem minulé sezóny a čekali, že to půjde samo bez větší snahy?

Jsem zklamán z nás jako celku. Mladých, starých i nás realizačního týmu. Nezvládli jsme to jako tým. Každopádně mám na starší borce úplně jiné nároky než na kluky, kteří hrají první nebo druhou sezónu mezi muži. Věděli jsme, že máme velmi mladé mužstvo, které se bude opírat o osu zkušených hráčů a tím porostou. Bohužel se tak nestalo. Když jsem se zkušenými hráči bavil, tak si myslím, že jsou si toho všichni vědomi a mají nějakou míru sebereflexe. Bez té to totiž nejde."

Nejlepším střelcem týmu je se šesti góly Marián Kovařík, jenž nasbíral také stejný počet žlutých karet. V posledních dvou zápasech šel do hry z lavičky. Nebyl si spokojený s jeho výkony nebo se jednalo o taktické záměry?

Víš, že jmenovitě úplně hodnotit nechci, protože tohle si říkáme v kabině, ale u Mariana to bylo čistě o výkonnosti."

Vyzdvihl by si některé hráče? Fanoušci si nemohou vynachválit brankáře Michaela Gergelu, který prokazuje skvělé čtení hry a Patrik Rubý vévodí „frýdeckomístecké kanadské bodovačce."

Nevyzdvihoval bych vůbec nikoho, protože oba měli velmi daleko do výkonnosti z jarní části, tak jako celý tým."

Pokud se podíváme na statistiky MSFL a MOL Cupu, největší porci minut odehráli Jakub Massaniec (1 902 min), Michal Velner (1 899 min) a Michael Gergela (1 830 min). Oproti tomu, vyjma dorostenců, si jen 119 minut zahrál Tomáš Kirschner a jedno utkání odchytal Jiří Prokel. Musejí si tito hráči na své minuty počkat nebo předvést lepší výkony v tréninku?

Začnu od Jirky Prokela. Ten šel do Lipiny s tím, že bude hlídat záda Gergimu a postupně sbírat zkušenosti. Je první rok v mužské kopané a jde vidět, že se ještě potřebuje hodně otrkat. Potenciál rozhodně má. Dostane teď prostor v zimní přípravě a uvidíme, kde se posunul.

V případě Tomáše Kirschnera jsme si to obě strany představovaly asi úplně jinak. Opět jde o velmi mladého hráče, od kterého jsem čekal, že bude kousat a prát se o místo v základní sestavě. Myslím si, že to podvědomě vzdal velmi brzo. Jde o hráče Opavy a dál již v našem kádru figurovat nebude."

Na začátku sezóny si do A-týmu zapojil dva dorostence Štěpána Vykopala a Ondřeje Maléře. Podzimní část si ale ukončil s Filipem Šponerem a Denisem Němcem, který si připsal osmiminutový debut v posledním utkání proti Velkému Meziříčí. Jednalo se o plánovanou rotaci mladých hráčů, kteří si vyzkouší prostředí A-týmu nebo se ti výkony některých hráčů nelíbily a výkony jiných dorostenců ano?

Určitě bych doplnil i Tomáše Kohuta, který sice dorazil do Frýdku-Místku před sezónou, ale věkem je to pořád ještě dorostenec, takže jsme jich celkově protočili pět, což je za mě vysoké číslo. Do tréninkového procesu zařazujeme kluky i na základě komunikace s trenéry dorostu a domluvili jsme se na změně, kdy si Něma a Špony na základě výkonů v dorostu řekli o posun výše. V tomto trendu bychom chtěli pokračovat a do budoucna stavět tým na odchovancích."

Martin Vlachovský, jenž přišel v průběhu sezóny na krátkodobé hostování si během sedmi zápasů připsal branku a asistenci. Budeš chtít jeho hostování z Prostějova prodloužit?

Vlacho ukázal, že to opravdu byla posila a trefa do černého. Rozhodně bych o jeho pokračování stál, ale samozřejmě mu přeji, ať se v týmu Prostějova uchytí a hraje FNL. Jsme s hráčem nadále v kontaktu a celou věc řešíme."

Vzhledem k aktuální situaci ve druhé části tabulky se nabízí možnost přivedení nových hráčů v zimním přestupovém okně. Budou se moct fanoušci těšit na nové tváře?

Rozhodně. Dopředu říkám, že jdeme po kvalitě, ne po kvantitě a určitě bychom v týmu rádi přivítali zkušeného hráče, který nám pomůže ne jenom herně, ale i svými vůdcovskými předpoklady. V hledáčku máme několik zajímavých jmen do každé řady."

Věřím, že předsezónní cíl na TOP 5 je stále možný. Aktuálně se na páté pozici nachází rezerva Slovácka s jedenáctibodovým náskokem. Zůstává cíl napořád stejný také u tebe?

Cíl stále zůstává, tabulka je velmi vyrovnaná. Nemůžeme se uspokojit se středem tabulky. Máme velice kvalitní zimní přípravu, kde se utkáme se čtyřmi druholigovými týmy, takže věřím, že připraveni budeme. Na závěr bych rád poděkoval vedení klubu, celému realizačnímu týmu, hráčům a hlavně fanouškům, kteří za námi cestovali i do vzdálenějších destinací. Věřím, že je na jaře potěšíme svými výkony."