Ambicí a úkolem je pracovat na rozvoji hráčů, říká kouč U17 Kamil Raška

Pokračujeme v rozhovorech s trenéry mládeže. Tentokrát Vám představíme hodnocení trenéra mladšího dorostu Kamila Rašky, jenž vede tým společně s Milanem Šponerem. Po podzimní části se U17 nachází na jedenáctém místě s počtem šestnácti bodů.

Mladší dorost frýdeckomísteckého fotbalu se po podzimní části nachází na 11. místě s počtem 16 bodů. Jaké je hodnocení hlavního trenéra?

Jelikož ze strany sportovního vedení mládeže, na nás v kategorii mladšího dorostu, nikdy nebyly kladeny úkoly ohledně požadovaného zisku bodů nebo umístění v tabulce, tak je naším hlavním kritériem rozvoj individuálních činností jednotlivých hráčů s ohledem na týmový výkon. A z tohoto hlediska se nám některá utkání vydařila lépe (a to i ty, ve kterých jsme třeba nezvítězili) a některá hůře (např. utkání v Třinci je pro nás stále černou kaňkou a velkým vykřičníkem).

Protože byl před námi úkol, zapojit hráče početně silného ročníku 2007 po bok starších kolegů z ročníku 2006, přímo do druhé dorostenecké ligy, bylo o to více zajímavější sledovat, jak si s tím každý jednotlivec poradí. Příležitost zahrát si podzimní část druhé nejvyšší dorostenecké soutěže, jsme dali celkem čtyřiadvaceti hráčům. A nutno říct, že nás někteří kluci příjemně překvapili. A co se týká tréninků, musíme uznat, že tréninková morálka, stejně jako chuť trénovat, byla u většiny hráčů výborná."

Jaké jsou ambice do jarní části? Máte vytýčený nějaký cíl?

Z výše uvedené odpovědi je jasné, že naší jedinou ambicí a úkolem je pracovat na dalším rozvoji hráčů tak, aby byli schopni se v budoucnu zapojit nejen do kategorie staršího dorostu, ale třeba i do mužského týmu, potažmo, jako se to podařilo některým předchozím odchovancům, do jiných týmů ve vyšších soutěžích, případně i do reprezentačních výběrů."

Nejlepšími střelci týmu jsou shodně se sedmi góly Jakub Tvarůžka a Daniel Golich. Spoléháte se na vstřelené branky od více hráčů?

Určitě bychom byli rádi, aby celkový počet vstřelených gólů byl co největší a aby se do tabulky úspěšných střelců zapojilo co nejvíce hráčů. Ne vždy se to ale podaří, a proto jsme rádi za každou kvalitně provedenou finální přihrávku a za každý vstřelený gól.

A k oběma výše uvedeným: Kuba je jedním z těch příjemných překvapení. Má čich na to, být před brankou ve správný čas a na správném místě. Ale i tak od něj čekáme nejen víc gólů, ale i víc kvalitně vyřešených situací, které brankovým příležitostem předcházejí. A co se týká Dana, jeho brankový příspěvek je o to hodnotnější, že jeho post v sestavě je stoper. Dokáže si ale najít míč u standardních situací a taky je (zatím) 100 % exekutor pokutových kopů.

Ale fotbal není jen o vstřelených brankách, ale taky o těch obdržených. A tam jsme na podzim měli velkou slabinu u standardních situací. Z velké části je úspěšnost či neúspěšnost při bránění těchto situací dána osobní zodpovědností jednotlivých hráčů, a to se nám ne úplně dařilo naplňovat, přestože jsem se na tom snažili v tréninku pracovat."

Gólmani Jaromír Martinák a Ondřej Strmiska dostali shodný počet odchytaných minut, když se každý z nich objevil na hrací ploše 675 minut. Upřednostňujete spíše rozehranost hráčů, než ohlížení se na výsledek utkání?

Oba kluci jsou na svém postu velice kvalitní. Proto si zaslouží, aby dostali dostatečný prostor. Jarda k nám přišel, byť věkem ještě žák (ročník 2008) jako talent, který by se rád rozvíjel v našem klubu. A talentovaný skutečně je. Ondra za uplynulý půlrok udělal v brankářském řemesle velký pokrok. Obrovskou zásluhu na rozvoji, nejen těchto dvou, brankářů má především trenér brankářů Martin Lužný, kterému bych chtěl i touto cestou poděkovat za spolupráci."

Kapitánem týmu je šestnáctiletý Denis Rašovský, jenž působí na pozici středního záložníka a v týmu nejstaršího dorostu už stihl zaznamenat debut. Jedná se o opravdového vůdce, který má před sebou slibnou budoucnost?

Denis je základní kámen našeho týmu. Tím, jak trénuje a jak se o sebe stará i mimo společný tréninkový proces, je velkým příkladem ostatním spoluhráčům. Na druhou stranu je k sobě hodně kritický, neustále hledá, co by měl zlepšit, a to ho někdy svazuje. Myslím, že až se na hřišti víc uvolní a využije naplno svých předností, ukáže nám ještě lepší výkony. Také si myslím, že v něm máme velice talentovaného mladého hráče. Ale to nejen v něm, těch talentovaných máme v kádru víc. Vše ale mají ve svých rukou, nohách a zejména v hlavě sami."

Pokud se nejstaršímu dorostu podaří dotáhnout sezóna ke zdárnému konci, čímž je postup do nejvyšší soutěže, budou Vaši hráči připraveni na zápasy s nejlepšími kluby v republice?

Ze všech sil se snažíme, aby připraveni byli. Už jen to, že kluci mohou nastupovat proti těm nejlepším hráčům ve svých kategoriích v republice, a s vysokou pravděpodobností i proti budoucím mužským ligovým hráčům a reprezentantům, by měla být motivace na sobě makat. Je to ale všechno v nich samotných. My, jako trenéři (a to nejen U17, ale v celém klubu), jsme pouze jejich průvodci a rádci na cestě k tomu, být fotbalově úspěšný."