Hamšík si zkoušku v Neapoli užil

Slovenský záložník Raymundo Hamšík se vrátil z týdenních testů v italské Neapoli.

Má sice teprve 18 let, jednou by ale také rád kopal za věhlasný klub. Stejně jako jeho slavnější bratranec Marek, který je hvězdou italské Neapole. A právě v týmu pod Vesuvem strávil Ray v minulém týdnu několik dní. „Momentálně jsem už z Neapole doma,“ prozradil rodák z Bánské Bystrice. „V Itálii jsem absolvoval týdenní tréninkový proces s neapolskou Primaverou. Původně jsem měl odehrát i jedno přípravné utkání, ale z toho nakonec sešlo, jelikož jak A mužstvo, tak i Primavera, mají velmi nahuštěný program. Oni hrají také ještě mládežnickou Ligu mistrů,“ prozradil Hamšík.

Ten se rozhovořil i o tréninkovém drilu v týmu dvojnásobného mistra Itálie. „Co se týče tréninků, tak ty byly v Neapoli na velmi vysoké úrovni. Ať už se to týká veškerého zabezpečení nebo i samotné hráčské kvality. Velký důraz kladou trenéři na taktiku a obrannou činnost. Tréninky jsme měli třeba i dvouhodinové, ale musím říct, že jsem jejich tempu v pohodě stačil. Po celou tu dobu jsem bydlel u Marka a jeho rodiny. Stihnul jsem se podívat i na dva zápasy A týmu, když hráli se Sassuolou Calcio a Interem Milán. Ta atmosféra na neapolském stadionu je opravdu skvělá,“ řekl fotbalista, který do Frýdku-Místku přišel po angažmá v bratislavském Slovanu.

Rayi, v kolika letech jsi s fotbalem vlastně začal?

Když jsem začínal, tak mi bylo kolem šesti let.

Pokud se nemýlím, bylo to v týmu Jupie Podlavice (Bánská Bystrica). Můžeš nám v krátkosti tento klub představit?

Přesně tak, bylo to v Jupie Podlavice. Dnes už je to ale Fotbalová škola Mareka Hamšíka, jelikož i on v tomto týmu začínal se svou fotbalovou kariérou. Z Podlavic jsem pak odešel do Bratislavy, kde jsem hrál jeden rok.

Jak tedy vzpomínáš na angažmá v týmu Belasích?

Na tamní angažmá vzpomínám jen a jen v dobrém. Mnoho jsem se tam naučil, protože jsem vlastně byl poprvé v životě pryč a bez rodiny.

V průběhu letošní sezony ses ale objevil ve Frýdku-Místku. Jak vůbec k tomu došlo?

K mému přestupu do Frýdku-Místku došlo na základě doporučení trenéra Petera Venglarčíka, který ve Stovkách působí jako asistent u druholigového áčka. Ten mě velmi dobře zná, takže za vše můžu poděkovat jemu.

Společně se svými spoluhráči z U19 jste po první polovině soutěže na 1. místě, kdy máte jeden bod na druhý Třinec. Ty jsi ale odehrál jen pár utkání. I tak… Jaká je druhá nejvyšší dorostenecká soutěž v Čechách v porovnání s mládežnickými soutěžemi na Slovensku?

S devatenáctkou jsem odehrál jen pár podzimních utkání, ve kterých jsem dokázal stihnout dát tři góly. Myslím si, že vstup mi tady celkem vyšel. A co se týče kvality soutěže, tak ta je porovnatelná se soutěžemi na Slovensku.

Trenér A týmu Miroslav Nemec si tě už dvakrát povolal na lavičku druholigových mužů. Je velká motivace nakouknout do seniorského fotbalu již v tvém věku?

Jelikož naše liga skončila dřív, posadil mě trenér Nemec na lavičku A mužů. Pro mě osobně je to velká motivace, ale jsem si moc dobře vědom, že přechod z mládežnického do seniorského fotbalu je hodně těžký. Moc si ale důvěry trenérů cenním.

Jsi bratrancem momentálně "slavnějšího" nositele jména Hamšík. Je shoda příjmení výhodou, nebo spíš pro tebe nevýhodou, že tě třeba všichni chtějí s Markem srovnávat?

Je jasné, že Marek je z nás dvou určitě ten slavnější. Stejné příjmení je pro mě někdy výhodou, ale jindy i nevýhodou. Každopádně jsem hrdý na to, že se jmenuji Hamšík a svého bratrance Marka moc obdivuji. Je to můj velký vzor a o to víc mu fandím, jelikož jsme bratranci.

Byl ti rádcem a oporou i teď v Neapoli?

Samozřejmě, že mi byl Marek ve všem nápomocný a také mi udělil i pár důležitých rad. V Neapoli jsem bydlel u něj, takže jsme spolu byli prakticky pořád.

Jaké jsou vůbec tvé fotbalové cíle?

Tak konkrétní cíle si já nedávám. Spíš to jsou takové krátkodobější. Tím momentálním a prioritním je probojovat se do A týmu Valcířů.

Jak se ti ve Frýdku-Místku líbí?

Nejen ve městě, ale i v klubu se mi líbí moc. Jsem tady spokojený, lidé jsou tady přátelští a co je pro mě důležité, tak si hodně cením podpory od trenérů.


ZAJÍMAVOST

Ono to není ani tak dávno, vlastně jsou to tři roky, kdy se do Neapole přijel ukázat i jiný frýdecko-místecký fotbalista. Jde o středopolaře Adama Mrkvičku, který je mimochodem momentálním spoluhráčem Raymunda Hamšíka v naší U19. Mrkvičkovi při tehdejší zkoušce bylo teprve 13 let.