Radek Šmíd zhodnotil sezonu mladších žáků

Šéftrenéra naší žákovské kategorie a zároveň i hlavního trenéra úspěšné U13ky Radka Šmída, jsme poprosili o zhodnocení uplynulé sezony v kategorii mladších žáků.

Můžeme se společně ohlédnout za právě skončenou sezonou v kategorii mladších žáků?

Když to řeknu upřímně, tak s celou tou sezonou můžeme být v této kategorii spokojeni. A to jak s výsledky v soutěžích, tak i prezentací na různých turnajích, které kluci obou ročníků odehráli. V hlavní řadě nám ale šlo o to, jak se kluci ročníku 2006 popasují se samotným přechodem z kategorie přípravek. A to se podle mě podařilo. Důležité pro nás je a nadále také i bude, aby se kluci zlepšovali nejen po té sportovní stránce, ale i té charakterové. To, že ročník 2005 znovu vyhrál svou ligovou soutěž, je sice potěšující, ale zároveň je to pro náš klub, trenéry, ale i samotné hráče, zavazující. Každopádně nám skončená sezona také ukázala, kde musíme ještě zapracovat.

O soutěži SpSM se v zákulisí hodně mluví. Jak jí vůbec vnímáte vy osobně?

Je pravdou, že by soutěži mladších žáků slušela spíše Top soutěž, tak, jak je to v kategorii starších žáků. Nechci ale, aby to vyznělo na nějaké podcenění našich soupeřů v soutěži, spíš mi vadí jiné věci.

Můžete prozradit jaké?

Tak třeba způsob, jakým se k této soutěži staví jiné týmy v regionu. Například Baník Ostrava, který do soutěží SpSM zařadil o rok mladší kluky. Nám tím ubyly po odchodu Olomouce do jižní skupiny SpSM další kvalitní zápasy. Ale neříkám, že by mladí Ostravané byli horší či slabší, to ne. Ale určitě bychom chtěli v sezoně srovnání daných věkových kategorií.

Vy jste ve Frýdku-Místku neuvažovali jít stejnou cestou jako Ostrava?

Podle mě by to nebylo pro kluky to pravé ořechové.

Vzpomněl jste přechod hráčů U12 z přípravky do žáků. Jak vy osobně vnímáte ale vaše svěřence, které v létě čeká naopak přechod z kategorie mladších žáků do těch starších? Jde tam i o to, že budou v nové sezoně hrávat na celé hřiště…

Co se týče chlapců ročníku 2005, tak se přiznám, že nemám obavy, že by jim ten přechod z menšího na větší hřiště dělal v úvodu větší problémy. Přeci jen jsme během uplynulé sezony několik takových utkání sehráli, takže by měli být na to připraveni. Musíme se ale spíš připravit na jiné okolnosti, ke kterým u této kategorie může dojít a nejspíše i dojde.

O co jde?

Tak jsou to především nabídky jiných týmů, které právě v kategorii U14 přichází. Tento rok je takovým zlomem, jelikož se kolem kluků začínají motat lidé, kterým říkáme rádoby manažeři. Kluci pak mají v hlavě úplně něco jiného, než samotný fotbal. Tady by měli rodiče opravdu zvážit veškeré pro a proti, než vůbec něco s těmito manažery podepíší. V tomhle věku totiž není vůbec důležité mít po boku nějakého manažera a podobně. Jiné situace jsou ale u hráčů, o které díky jejich talentu a píli projeví zájem nějaký velkoklub. Jako příklad uvedu odchody Kubáně do pražské Slavie, či Ostráka do německého 1. FC Köln. Tohle je úplně o něčem jiném. Mnohdy od nás odchází hráči, kteří pak po měsíci ve svém novém působišti zjišťují, že nemají takovou herní vytíženost, kterou jsme jim schopni naplnit v našich týmech.

Máte zkušenosti, co se pak s těmito hráči děje?

Zkušenosti jsou takové, že tou nevytížeností a malým zápasovým vytížením dochází k tomu, že je jejich bývalí spoluhráči po nějakém tom čase doženou. Nebo ba co víc, dokonce je ve výkonnosti mnohdy i předskočí.

Může se klub proti takovýmto odchodům vůbec bránit?

Víte, klub nechce zase nikomu bránit, pokud se jedná o smysluplnou cestu a vyšší soutěž. A do osmnácti let stejně o všem rozhodují rodiče daného hráče. Kluci mnohdy odchází třeba do Čech jen za vidinou jména týmu, ale vůbec netuší, do jakých podmínek jdou. A to se jedná i o prvo či druholigové celky. Navíc tady máme v přestupním řádu ještě skulinku, kdy v určitém období, které se nazývá volné okno, vám hráč může do jiného klubu odejít bez vašeho souhlasu. Jen v loňském roce nám tímto způsobem odešlo šest nebo sedm hráčů od dorostu až po přípravku. Hlavně se to dělo od nedalekého Baníku Ostrava.

Od nové sezony jste se stal šéftrenérem žákovských kategorií ve Frýdku-Místku. Co to pro vás znamená a s jakou vizí do té sezony půjdete?

Určitě mým prvořadým úkolem bude zkvalitnit sportovní stránku všech našich dětí, které v žákovských kategoriích máme. Dalším úkolem bude zvýšit v jednotlivých týmech konkurenci.

×
Dnes v 15:00 | A-tým
ČSK Uherský Brod
FK Frýdek-Místek