Michal Fukala: Pro mě jsou to velice cenné zkušenosti

Krajní obránce našeho A týmu Michal Fukala (v horní řadě úplně vlevo) se vrátil z reprezentačního srazu české U18, která se v minulém týdnu zúčastnila mezinárodního turnaje v portugalském Lisabonu.

Pro frýdlantského rodáka tak šlo prozatím o nejvýznamnější fotbalovou akci v jeho životě a Fukala si turnaj pod vedením trenéra Jana Suchopárka náležitě užil. „Ten dojem po návratu je samozřejmě skvělý. Měl jsem možnost porovnat se s hráči na top úrovni, jsou to pro mě velice cenné zkušenosti do dalších fotbalových let,“ přiznal Michal Fukala, který v Lisabonu nastoupil ve všech třech zápasech, které česká osmnáctka v Portugalsku sehrála. „Parta v týmu byla skvělá, takže jsem si vše pořádně užil,“ dodal.

Jelikož se akce konala po skončení druholigové sezony, moc času na nějaký odpočinek ale Fukalovi nezbyl. „Pro mě je to ale příjemné prodloužení sezony. Zjistil jsem tak, že je ještě hodně věcí, na kterých musím poctivě pracovat. Určitě mě tyhle reprezentační zápasy a vůbec i fakt, že jsem mohl s klukama být, posunou zase o něco dále. Je pravdou, že si toho volna teď moc neužiji, za týden mi totiž začíná příprava, takže z nějaké dovolené letos sejde,“ bere vše s nadhledem Fukala.

S Japonci těsně prohráli

Na úvod lisabonského turnaje se mladí Češi střetli se stejně starým výběrem Japonska. Utkání nakonec skončilo těsným vítězstvím soupeře 1:0. „Do zápasu jsem zasáhl až ve druhém poločase, kdy jsme už prohrávali. Japonci byli lepší na míči, ale kromě té jedné střely jsme je během střetnutí k ničemu nepustili. Naopak my jsme si vypracovali takové tři čtyři vyložené příležitosti ke srovnání, což se nám nakonec nepovedlo,“ hodnotil úvodní střetnutí na turnaji Michal Fukala.

„Na úvod turnaje jsme odehráli vyrovnané utkání. Kvalitu zápasu ovlivnil silný vítr, který byl často příčinou nepřesností ve hře. V naší kombinaci bylo hodně ztrát a po jedné z nich nás soupeř potrestal dorážkou střely, kterou nešťastně vyrazil brankář Pecháček k dobíhajícímu útočníkovi. Jak se později ukázalo, bylo to jediné přímé zakončení Japonců na naši branku. I přesto tým zaslouží pochvalu za soubojovost a solidní organizaci hry. Škoda šance na vyrovnání, kterou měl minutu před koncem Provazník. Nedařily se nám tentokráte ani standardní situace, vždyť jsme na rohy vyhráli osm nula,“ komentoval první vystoupení kouč české U18 Jan Suchopárek.

ČR U18 – JAPONSKO U18  0:1 (0:1)
Branka: 21. Yamada.
ČR U18: Pecháček - Majka, Míka, Zima, Šnajdr - Krunert, Šimáček (78. Macháček) -Pachlopník (46. Fukala), Zlatohlávek, Selnar (78. Mach) - Patrák (69. Provazník). Trenér: Jan Suchopárek.

Norsko srovnalo v závěru

Ve druhém střetnutí nastoupili čeští mladíci proti Norům, a i když se tentokráte tolik nedařilo, sehráli Češi remízovou partii. „Proti Norsku jsem dostal příležitost v základní sestavě. Zápas se nám herně nedařil podle našich plánů. I když jsme šli brzy do vedení, tak nás po změně stran Norové zatlačili na naši polovinu. My jsme tak hrozili jen z brejků, ze kterých jsme měli dvě tři dobré příležitosti utkání rozhodnout. Soupeř pak ke konci skóroval z přímého kopu zpoza šestnáctky. Byla to asi zasloužená remíza,“ řekl ke svému druhému vystoupení na turnaji Michal Fukala.

„Musím připustit, že jsme byli herně horším týmem. Soupeř si vytvořil několik šancí, nakonec srovnával z trestného kopu. V našem celku nastoupilo několik nováčků, kteří v konfrontaci se silným soupeřem odevzdali snaživý výkon. Chyběla nám opět přesnost v kombinaci a lepší nabídka hráčů. Přesto jsme se brzy dostali do vedení, kdy zpětnou přihrávku na brankáře vystihl Provazník a s přehledem skóroval. V dalším průběhu zápasu jsme se ještě několikrát dostali do brejkových příležitostí, které jsme bohužel nedokázali správně vyřešit,“ řekl Suchopárek.

ČR U18 – NORSKO U18  1:1 (1:0)
Branky:
12. Provazník – 84. Ugland.
ČR U18: Vyklický - Fukala (89. Majka), Knapík, Míka (46. Zima), Beňa - Mach (67. Šimáček), Macháček (77. Krunert) - Pachlopník (67. Selnar), Konopásek (67. Zlatohlávek), Píchal - Provazník (77. Patrák). Trenér: Jan Suchopárek.

Na závěr porážka s domácími

V posledním vystoupení se Češi představili proti domácímu Portugalsku. O všem podstatném rozhodla desetiminutová pasáž krátce po změně stran. „Já do utkání s Portugalci naskočil na posledních patnáct minut. Tenhle zápas byl asi náš nejlepší na turnaji, měli jsme hodně příležitostí, abychom zápas vyhráli, ale chybělo nám i to potřebné štěstí. I přes prohru jsme byli domácím více než vyrovnaným soupeřem,“ zdůraznil Fukala.

„Bylo to opravdu naše nejlepší utkání v Lisabonu. S favoritem a nakonec i vítězem celého turnaje jsme byli aktivní. Zejména ve druhém poločase jsme byli domácím více než vyrovnaným soupeřem. Dvakrát jsme nastřelili brankovou konstrukci a vytvořili si místy až drtivý tlak. Portugalcům ke konci docházely síly a naši střídající hráči ještě hru zkvalitnili. Bohužel jsme nedokázali vstřelit alespoň vyrovnávací branku. Pro náš tým byl ale turnaj velkým přínosem a velmi dobrou prověrkou nejen nových hráčů s mezinárodní konfrontací,“ pochvaloval si trenér U18 Jan Suchopárek.

ČR U18 – PORTUGALSKO U18 1:2 (0:0)
Branky:
58. Zlatohlávek – 51. Silva, 57. Djaló.
ČR U18: Pecháček - Konopásek (75. Fukala), Míka, Zima, Šnajdr (75. Béňa) - Krunert, Šimáček - Majka (75. Píchal), Zlatohlávek (86. Macháček), Selnar (55. Pachlopník) - Patrák (55. Provazník). Trenér: Jan Suchopárek.

×
Dnes v 15:00 | A-tým
ČSK Uherský Brod
FK Frýdek-Místek