Žižka: Podzim hodnotím kladně

F r ý d e k-M í s t e k - Valcíři za sebou mají podzimní část MSFL, přezimovat budou v tabulce na osmém místě. Je tedy čas na bilancování. A s kým jiným hodnotit podzim, než s trenérem Janem Žižkou. V našem povídání jsme probrali všechny důležité aspekty první části sezóny.

Na úvod nemůžeme začít jinak. Jaká je spokojenost s podzimem, jak byste jej zhodnotil?
Teď ve mě panují smíšené pocity, jelikož mě mrzí, že nemáme o 6 bodů víc. Ale podzim hodnotím kladně, zapracovávali jsme naše odchovance do kádru. V podstatě krom tří hráčů se vytvořil úplně nový tým, který až na některá utkání podzim zvládl. Co se týká tréninku, tak musím mužstvo pochválit za nasazení a píli pracovat. Že se nám některé věci nedařily z tréninku adaptovat do utkání, mě samozřejmě mrzí, ale vůle a ochota se zlepšovat na mužstvu je. Tady s odstupem vidím pozitivum, že naši odchovanci a mladší hráči půjdou výkonnostně nahoru.

Překvapilo vás, jak se vzhledem ke komplikacím před startem sezóny, registracemi hráčů atd., začátek sezóny povedl?
Byl bych alibista, kdybych tvrdil, že po starostech před zahájením soutěže jsem to čekal. Ještě k tomu, když se vytvářel úplně nový tým. Ale klukům jsem věřil, že to zvládneme. V prvním utkáni se to potvrdilo.

Zmínil jsem určité komplikace, jak moc velká zátěž to pro vás jako mladého trenéra byla? Ostatně jak jste si "užil" první půlrok v roli hlavního kouče?
Zátěž ani ne, ale byly to každodenní starosti, aby byl tým do začátku soutěže kompletní, což se nepovedlo. Ale i díky lidem, kteří podporují fotbal ve Frýdku, se to povedlo po druhém kole. Neberu to, že jsem mladý trenér. Trenéřina mě naplňuje a jsem rád, že jsem tu šanci dostal. Ovšem o užívání není řeč, spíš je to závazek, protože trénuji tým, který má bohatou historii, a který se může pyšnit dobrou výchovou mladých hráčů.

Když byste měl jmenovat nějaká pozitiva v podzimní části, jaká by to byla?
Určitě to, že jsme do týmu zapracovali mladé odchovance. Je to motivace pro další naše odchovance a mladé kluky, kteří momentálně hraji v dorostu.

A naopak negativa?
Negativum vidím v progresu, kdy se nám věci z tréninku nedařily moc přenést do utkání. I když jsme na tom pracovali, tak byla hra v určitých pasážích zbrklá, neurovnaná. Pevně však věřím, že se to bude jen a jen zlepšovat.

Bohužel nevyšlo angažmá Pavla Tobiáše, na hostování do Jihlavy nakonec odešel Nicolas Šumský. Jak moc velké to byly ztráty a rány do herní strategie týmu?
Zmínění hráči nastupovali v sestavách v přípravě, počítali jsme s nimi. Nakonec jsme to zvládli i bez nich. Byť to pro nás byly určité komplikace, kluci to zvládli.

Máme hodně mladý kádr, koho z mladých hráčů, jestli to lze, byste vyzvedl?
Fotbal je kolektivní sport a vyzvedl bych všechny mladé, jak se s přechodem do dospělého fotbalu popasovali.

A když to vezmeme v globálu, koho byste označil jako největšího tahouna podzimu?
Nerad vyzdvihuji jednotlivce v kolektivním sportu, ale tady výjimku trochu udělám...Literák, Varadi, Švrček. Tito tři hráči jsou motivací pro mladé kluky, ideální spojky mužstvo - kabina - trenér.

Už jsme to rozebírali i na závěr podzimu. Tabulka doma, třetí místo a dva body za duem Kroměříž, Líšeň. Venku 15. místo a pouhé čtyři body. Tedy opravdu velký kontrast. Je venkovní prostředí pro mladý tým natolik svazující?
Asi budeme hrát vše raději doma. (s úsměvem) Teď vážně, nedokážu si to vysvětlit. Do každého zápasu jdeme uspět, to že se nám to venku nedaří je asi i věcí psychiky. Určitě máme na čem pracovat, abychom to změnili.

Když si vezmeme všech patnáct zápasů, který bys ohodnotil jako nejpovedenější?
Nejpovedenější zápasy bych bral všechny, ve kterých jsme bodovali. Ale za zmínku stojí zápasy Kroměříž, Uničov, Hulín, Hlučín.

Který naopak za nejméně povedený, nabízí se Petřkovice?
Jasně, že utkání v Petřkovicích. Tam se nám nepovedlo zhola nic a pevně doufám, že už takové utkání neodehrajeme. Ještě se nabízí poslední utkání v Dolním Benešově, to mám v hlavě ještě teď. (mračí se)

Pojďme se teď podívat na ostatní celky. Kdo vás z celé ligy nejvíce překvapil?
Nevím jestli to je překvapení, ale mile mě překvapila Lišeň.

V tabulce má 38 bodů, osm bodů náskok na druhou Kroměříž. Považujete ji vzhledem k tomu za jasného favorita na postup?
Ano, Lišeň považuji za favorita na postup. I když přijde v zimní přestávce o některé hráče, kteří tam hostují z Brna, tak je její náskok dost velký.

Podzim v MSFL je za námi, jaký bude následující program A-týmu?
Hráči dostali po posledním utkání týden volno.K tréninku se sejdeme v úterý 20. října a budeme ještě tři, čtyři týdny trénovat.

Co se týče kádru, je asi ještě předčasné ptát se, zda přijdou nějaké obměny. Dá se to ale přesto trochu nastínit?
Zatím konkrétní nechci být, ale mám už oslovené některé hráče, kteří by mohli tým doplnit a posílit. Vše se určitě včas dozvíte.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, co se o fotbal ve Frýdku-Místku starají a hlavně fanouškům, kteří nás podporovali ve všech utkáních, moc jim za sebe a za hráče děkuji.