​Blahuta: Tvrdý zápas? Aspoň si zvyknu

F r ý d e k-M í s t e k - Byť jen v přípravě, záložník staršího dorostu Matyáš Blahuta si užil premiéru v A-týmu se vším všudy. Proti polskému Tychy nastoupil v základní sestavě a krom dobrého výkonu, si připsal i roztržené obočí. Náladu z povedeného utkání mu to však nezkazilo. Duelem proti Tychy korunoval pestrý podzim, kdy byl oporou U19 a zároveň navlékl národní dres v juniorské futsalové reprezentaci.

Zamrzí nakonec taková těsná prohra, i když to byla příprava?
Ani ne, výsledek byl i tak slušný na to, s jakým jsme hráli soupeřem. Byl to kvalitní protivník, silný v kombinaci, my jsme čekali na brejky. Měli jsme i nějaké šance, přesto soupeř vyhrál zaslouženě. I my však můžeme být s výkonem spokojení.

Byli pasáže, kdy jsme soupeře zatlačili, ta nejpovedenější byla v závěru první půle...
To je pravda. Byli trochu nervóznější, protože se jim nedařilo vstřelit gól. Sami asi cítili, že koušeme a nebude to jednoduché. Škoda, kdyby se nám podařilo gól, mohli jsme Tychy ještě více znervóznět, ale nepovedlo se. Chybělo i trochu štěstíčko. Měli jsme sice tlak, ale do vápna nás chodilo málo.

Když koukám na tvé roztržené obočí, hodně tvrdý zápas?
Určitě. Soupeř do toho šel opravdu tvrdě, byly tam i lokty, hráli důrazněji než my.

Co se tam vůbec přihodilo?
Šel jsem do hlavičky s jedním hráčem a druhý hráč přiběhl, aby mě rozhodil a dostal jsem náhodou loktem.

Jak ses vyrovnával s touto důraznější hrou?
Čekal jsem, že to bude tvrdší než ve starším dorostu, přece jen už je to to dospělý fotbal. Ale kvituju to, alespoň si zvyknu. Když hraje soupeř tvrdě, musíte mu to vrátit, aby měl respekt. Když budou vědět, že i druhý tým rozdává rány, budou opatrnější. 

Je se ti osobně hrálo? Byl jsi na své obvyklé pozici středního záložníka...
Myslím, že v první půli se mi dařilo. Samozřejmě to vždy může být lepší, ale na to, že to byl první zápas za Áčko a ještě proti takovému kvalitnímu soupeři, to bylo solidní. Myslím, že to může být ještě lepší a lepší.

Máš zkušenosti s futsalovou reprezentací, čítám tedy, že tě první zápas za Áčko nijak nerozhodil, že jsi nebyl nervózní. Nebo se pletu?
Nervozita je před každým zápasem, i když hraji za devatenáctku, repre. Ale první přihrávka a je to hned lepší.

Jak to s tebou vzhledem k zimní přípravě A-týmu vypadá? Mluvil o tom trenér s tebou?
Mluvil se mnou. Je to vždy padesát na padesát, je to na mě i na trenérovi. Je to o tom, jak budu pracovat, jak se budu vyvíjet, jak se ukážu. Je to na mě, trenér může říct ano, nebo ne.

Čítám, že by si hrál ale na jaře raději za A-tým?
Samozřejmě, je to třetí liga, cenné zkušenosti, lepší soupeři. I když devatenáctka má taky svoji kvalitu. Muži jsou muži, je to tvrdší, rychlejší.

Když už jsme nakousli starší dorost, jak hodnotíš podzimní část?
Myslím, že to může být lepší. Šesté místo je docela zklamání, protože některé týmy, které jsou nahoře, jsme přehrávali. Myslím, že třeba Sigma nemá takovou kvalitu, ale je před námi o osm bodů, protože dokázala porážet slabší týmy. To se nám tolik nedařilo. Především jsme se pak trápili v zakončení. Ukázkovým příkladem je Prostějov, kde jsme soupeře výrazně přestříleli, dovolili mu snad jednu střelu na bránu a byla z toho jen remíza. Zkrátka myslím, že to mohlo být lepší. Máme dobrý tým, jak říkal Kudla (kapitán U19 Vojtěch Kudláček pozn. red.) v rozhovoru. Máme mladé hráče, kteří už ale mají například zkušenosti z dorostenecké ligy. Ale jsme zkrátka málo produktivní, našimi nejlepšími střelci jsou obránci a naši útočníci jsou někde v povzdálí. To je špatně.

Výše jsme zmínili i futsal. Je těžké aklimatizovat se při přechodu z futsalu na velký fotbal a naopak?
To ani ne. Ve futsale je rozdíl, že se hraje podrážkou a je možná více taktičtější. Ale jinak v tom rozdíl nevidím. Hraju futsal, hraju fotbal, vše naplno.

Ve futsale si už stihl obléknout juniorský reprezentační dres. To musel být fajn pocit?
Je to splněný sen, i když je to futsal, což není tak velký sport. Ale má svoje kouzlo. Hrát za reprezentaci v jakémkoliv sportu je splněný sen. I kdybych hrál třeba házenou, tak mít lvíčka na prsou a bojovat za naší zemi, je fantastické. 


ŽIŽKA: ODEHRÁLI JSME DOBRÝ ZÁPAS
REPORT: MFK F-M - GKS TYCHY 0:1