Kluci z U10 potěšili nejen rodiče, ale sami sebe

V neděli se v Háji ve Slezsku konal kvalifikační turnaj pro kategorii U10. Mladí Valcíři skončili na krásném druhém místě.

V neděli 21. května se v Háji ve Slezsku konal jeden z deseti kvalifikačních turnajů o postup do hlavní soutěže E.ON Junior Cup, která se v září odehraje v Roudné u Českých Budějovic. Turnaje se zúčastnili také naši mladí fotbalisté z U10.

Základní skupinou prošla naše přípravka bez ztráty jediného bodu a také bez jediného inkasovaného gólu. To mladé Valcíře rázem v nadstavbové části pasovalo na favorita skupiny. "V nadstavbě kluci pokračovali ve výborných a hlavně v individuálních výkonech, cože se také projevilo na vítězném tažení tabulkou turnaje, až jsme došli do semifinále," těšilo trenéra týmu Davida Stachovce. V semifinále narazili Frýdečtí na spřátelený klub z MFK Vítkovice. "S tímto soupeřem jsme během sezony odehráli spoustu utkání, kluci se navzájem na turnajích povzbuzují a fandí si. Když ale dojde na společné měření sil, tak kamarádství jde stranou," pousmál se druhý z trenérů František Hlavatík.

Duel s Vítkovicemi byl i tentokrát napínavý až do poslední chvíle, kdy jedna šance střídala druhou. "Bojovnost, nasazení a hlavně chuť zvítězit, byla vidět na obou stranách. Čím více se blížil konec zápasu, nabíral vyrovnaný duel na dramatičnosti. Nikdo nechtěl, aby utkání nakonec došlo k pokutovým kopům," svěřil se po návratu trenér Adam Filip. Štěstí tentokráte stálo při benjamíncích Frýdku-Místku. Ti doslova za minutu dvanáct dokázali vstřelit svému soupeři gól, čímž se po posledním hvizdu rozhodčího rozpoutala obrovská radost z postupu do finále. Tam na Valcíře čekal tým z Hlučína, který podobně jako Frýdečtí, dostali za celý turnaj pouze jednu branku. Ve finále se tak očekával souboj brankářů, výborných obran a také hru skvělých útočníků - prostě finále jak má být. "Turnaj byl hodně dlouhý, na klucích šla vidět mírná únava. Jak už to ale k finálovému zápasu patří, všichni v sobě našli přeci jen sílu a snažili se své snažení dotáhnout jak se říká na vysněný Olymp," řekl Stachovec. "Bohužel v prvním poločase jsme inkasovali gól. Ten naštěstí kluky do kolen nesrazil, spíš je to motivovalo k ještě většímu důrazu a nasazení. Chtěli za každou cenu strhnout finálový duel na svou stranu. Všechno to snažení a výkony, které kluci po celý průběh turnaje předváděli, se jim nakonec minutu před koncem i vyplatilo. Srovnali jsme na jedna jedna a za tohoto stavu finále i skončilo," dodal frýdecko-místecký trenér.

O vítězi kvalifikační skupiny tak musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých byli nakonec Hlučínští úspěšnější. Na malé Valcíře nakonec zůstalo krásné druhé místo, což však všichni v týmu berou nakonec stejně jako vítězství. "Klukům chceme za předvedené výkony, přístup k turnaji, nasazení, bojovnost a chuť se fotbalem bavit, moc poděkovat," dodali na závěr všichni trenéři naší U10.

Kvalifikačního turnaje se zúčastnili: Sebastián Bojda, Samuel Cáder, Adam Gongol, Daniel Haslhofer, Lukáš Hlavatík, Adam Hrůzek, Adam Chovančík, Vojtěch Majer, Jakub Meca, Rudolf Nešetřil, Damián Prepsl, Sebastián Rozdolský a Filip Volný.

Kromě stříbrné příčky získali naši benjamínci dvě individuální ocenění. Nejlepším brankářem turnaje byl vyhlášen Samuel Cáder, nejlepším hráčem turnaje byl zvolen Sebastián Rozdolský.

CO JE TO E.ON JUNIOR CUP?

E.ON Junior Cup je turnaj malých fotbalistů do 10 let. Každý ročník je rozdělen na kvalifikační turnaje a Velké finále. V roce 2017 se koná 13. ročník.

Z kvalifikačních turnajů, které jsou určeny pro krajské a okresní oddíly, se postupuje do Velkého finále. To se uskuteční uskuteční 8. - 10. září v Roudném u Českých Budějovic.

Počet kvalifikačních turnajů je pro rok 2017 stanoven na 10 a do každého zasáhne až 24 mužstev. Turnaj je určen pro kategorii U10, tedy hráče narozené 1. 1. 2007 a mladší. U dívek je věková hranice posunuta na 1. 1. 2006 a mladší.

Do Velkého finále postoupí vítěz daného turnaje a týmy s divokou kartou. Tyto účastníky doplní ligové kluby jako AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, FC Viktoria Plzeň a další. V jednání je také účast zahraničních týmů. Celkem do Velkého finále zasáhne 40 mužstev.

Během dosavadních 12 ročníků prošlo turnajem přes 27 tisíc hráčů a každý z nich si odnesl značkový fotbalový míč PUMA. A i v letošním roce se každý hráč může na balon těšit.

Hlavní cenou Velkého finále je zájezd za Janem Kollerem do Monaka.