Ostrák: Nejtěžší zápas? Asi proti Anglii

Česká devatenáctka slaví postup na evropský šampionát stejné věkové kategorie. Nás může tento úspěch těšit dvojnásobně, jelikož se o něj přímo zasloužili i dva bývalí hráči MFK Frýdek-Místek, a to obránce Michal Fukala (nyní Slovan Liberec) a záložník Tomáš Ostrák (1. FC Köln).

Cesta na EURO ale pro české mladíky nebyla až tak jednoduchá. Devatenáctka musela nejprve projít do elitní fáze díky úspěšně zvládnuté základní skupině, ve které na domácí půdě porazila Lucembursko s Makedonií a remizovala s Chorvatskem. To pro tým trenéra Jana Suchopárka znamenalo postup z prvního místa.

V Anglii, kde se základní fáze odehrála (v městečku Loughborough), jsme narazili postupně na výběry Anglie, Dánska a Řecka.

Po úvodní porážce s domácím Albionem (1:4) to sice nevypadalo s českým týmem růžově, náladu ovšem zvedla hned následná výhra 3:1 s Dány. Tím se Češi dostali zpátky do hry. Vše pak rozhodl poslední hrací den. Suchopárkovi svěřenci porazili Řeky 3:1 a v souběžně hraném duelu remizovala Anglie s Dánskem 2:2. „My ten jejich výsledek věděli už během našeho utkání. O to více nás ten průběh hnal za vítězstvím,“ prozradil jeden ze strůjců úspěchu českého týmu Tomáš Ostrák. A který zápas byl vůbec v kvalifikaci nejtěžší? „Pro nás jednoznačně ten proti domácím. Mě ale zpětně moc mrzí, že jsem si proti nim nemohl zahrát, jelikož jsem byl vykartovaný. Nastoupit jsem tak mohl až v zápase proti Dánsku,“ dodal Ostrák, kterému se daří rovněž i v jeho německém působišti. „S Kölnem hrajeme o postup do play-off, které následně rozhodne o titulu mistra Německa. Bylo by pro nás určitě pěkné, kdybychom se tam probojovali. Prozatím jsme na prvním místě, ale bude to ještě hodně těžké,“ připustil Ostrák.

Česká U19 se na evropský šampionát kvalifikovala podruhé během posledních tří let. V roce 2017 si to dokráčela až do semifinále. I tenkrát u toho byl trenér Jan Suchopárek.

Letošní EURO se uskuteční v termínu od 14. do 27. července v Arménii a zúčastní se jej osm týmů ve dvou skupinách. Kromě České republiky se již na EURO kvalifikovali další vítězové kvalifikačních skupin, a to: Irsko, Norsko, Španělsko, Francie, Portugalsko (obhájci titulu) a Itálie. Tuto sedmici doplní pak domácí tým Arménie. Losovat se bude 31. května v arménském Jerevanu.

Výsledky kvalifikace:
ČR – Anglie 1:4 (1:1) – 10. Selnar – 11. a 56. Saka, 49. Gallagher, 85. Loader.
Řecko – Dánsko 2:2 (2:0)
ČR – Dánsko 3:1 (1:0)
– 46. a 85. Šulc, 13. Solil – 58. Frederiksen.
Anglie – Řecko 1:2 (0:1)
ČR – Řecko 3:1 (1:1)
– 27. Zlatohlávek, 60. Hezoučký, 90.+5. Heidenreich z pk – 10. Emmanulidis.
Anglie – Dánsko 2:2 (1:0)

Český tým zároveň zná i soupeře pro základní fázi kvalifikace o postup na EURO 2020, které bude hostit Severní Irsko. Český tým byl nalosován do skupiny 7 společně s Norskem, Ázerbájdžánem a San Marinem. Zápasy této skupiny se budou hrát v České republice v od 9. do 15. října 2019.

FOTO: Jan Tauber a FAČR

×
Dnes v 15:30 | A-tým
FK Frýdek-Místek
1. FC Slovácko B