Lipina zajíždí do Uničova

Ve 22. kole se Frýdeckomístečtí vydají do Uničova. Ten se aktuálně nachází na 4. místě se ztrátou čtyř bodů na první rezervu Karviné. Lipina je aktuálně na 11. pozici. Podzimní zápas ovšem skončil ve prospěch Válcoven 2:0. Utkání začíná v neděli 7. dubna od 10:15.

Trenér Robert Pištěk: Čeká nás těžký soupeř. My jsme ale ve fázi, kdy se na soupeře nebo na to jestli hrajeme doma/venku, nemůžeme dívat. Musíme už bodovat všude. Kluci nesli prohru s Karvinou špatně, tak jako celý realizační tým, teď se ale nesmíme složit. Chyby jsme si ukázali a opakovat je nebudeme."

Hanáci v samém závěru otočili partii

Po sérii tří rohových kopů se po Soukupově přihrávce dostal ke střele Mikulenka. Jeho ránu stačila ještě uničovská obrana zblokovat, jenže při následné snaze Hausknechta o odkop, došlo k jeho nastřelení Kuby Teplého a odražený míč skončil za zády gólmana Kvapila – 1:0. Poté měli Hanáci sice více ze hry, do nějakých vážnějších příležitostí je však pozorná domácí obrana nepustila. „I když jsme se ujali vedení, tak Uničov byl v těch úvodních dvaceti minutách o něco lepší. Pak jsme hru vyrovnali, byly tam i další šance, kdy třeba Soukup šel sám na jejich gólmana,“ mrzelo domácího trenéra Radima Wozniaka.

Druhou polovinu zápasu začali hosté slibnou šancí na srovnání stavu, Svoboda z trestného kopu mířil však vedle levé tyče. Na druhé straně mohl naše vedení naopak navýšit Teplý, kterému však při zakončení vložil do střely nohu vracející se Červeň. Když jsme už v 60. minutě přeci jen druhou branku dali, odmával zcela nepochopitelně ofsajdové postavení skórujícímu Šafnerovi sudí Labaš. Záznam pak ukázal, že šlo o zcela jasné pochybení tohoto mladého rozhodčího, gól a ani body nám to však už bohužel nevrátí.

Zápas se v následných minutách zcela zlomil, když za nevybíravý zákrok na polovině hřiště obdržel Varadi červenou kartu. „Bohužel po tomto zkratu Adama se obraz hry zcela změnil. Nám zkrátka pak ten jeden hráč v poli chyběl. Bylo jen otázkou času, zda to přežijeme nebo dostaneme gól,“ štvalo po utkání kouče 1. BFK. Hanákům se v početní převaze přeci jen podařilo vyrovnat, kdy nejdříve brankář Thimel zlikvidoval jasnou tutovku Koutného, pak se ale povedl Uničovu centr na zadní tyč, kde po Saňákově centru dopravil míč do sítě Krč – 1:1. V probíhající poslední minutě utkání pak přišel faul na uničovského zadáka Koutného a z penaltového puntíku rozhodl zápas Komenda – 1:2.

„Kluků je mě opravdu líto, jak celý zápas nakonec dopadl, jelikož odehráli proti silnému soupeři solidní utkání,“ začal s hodnocením domácího střetnutí Wozniak. „To, co přišlo v samém závěru, tak to snad ani nemá cenu komentovat. Máme možnost dvakrát odkopnout míč, ale jednou je to sotva pět metrů před sebe a pak z toho ještě uděláme penaltu. Tohle byl takový plivanec do tváře sama sobě. Jinak výkony kluků byly dnes výborné. Chyba se sice může stát, ale ne třikrát v řadě u jednoho hráče,“ zlobil se kouč Frýdlantu. „No nic, jedeme dál. Ukázalo se, že ta cesta, kterou jdeme, je správná. I když jsme v posledních dvou zápasech nebodovali, tak šance tam kluci na vstřelení branek měli. Jsem spokojený, jak hráči odjezdili celý zápas. Co je však šílené, tak, že ve čtyřech kolech obdržíme tři červené karty. A já ty od Škoryho a Varyho považuji za zcela zbytečné. Ne, že se tím oslabí v daném zápase celý tým, ale oba nám pak chybí i v dalších střetnutích. Každý ten hráč by si měl u nás uvědomit, že na prvním místě je jednoznačně tým a pak až nějaké to osobní ego. Pokud si tohle neuvědomíme, tak dopadneme špatně. Musí tam být pokora, nejen k soupeři, ale i k rozhodčím. To je prostě k zamyšlení,“ zdůraznil Wozniak, který ještě dodal. „Já jsem osobně nikdy v kariéře nesestoupil, takže věřím, že dokážeme s klukama záchranu i v letošní sezoně,“ řekl trenér domácího celku.

Pro trenéra vítězného týmu bylo hodnocení utkání určitě příjemnější. „Věděli jsme, že má Frýdlant zkušený tým, mají spoustu hráčů, kteří prošli první a druhou ligou. Nechtěli jsme se dostat pod tlak, ale v prvních třech minutách jsme čelili třem rohům a z jednoho dostali gól,“ řekl uničovský kouč Petar Aleksijević. „Pak jsme měli několik šancí, ale neproměnili jsme je. Měli jsme více ze hry, ale také Frýdlant hrozil po brejcích a mohl dát druhý gól,“ uznal hostující trenér. Uničovští tak udeřili až při hře o jednoho hráče navíc. „Vždycky jde vidět, když hrajete proti deseti. My jsme byli i do té doby lepším týmem, ale vyloučení nám pomohlo. Udělali jsme nějaké změny, chtěli jsme se zápasem něco udělat a Frýdlant začal také odpadávat fyzicky. Měli jsme tam závary,“ popisoval Aleksijević. „Musím kluky pochválit, zaslouženě jsme utkání otočili,“ byl spokojený Aleksijević. (zdroj: 1bfk.cz)

1. BFK Frýdlant n. O. - SK Uničov 1:2 (1:0)

Branky: 3. Teplý – 74. Krč, 90+1. Komenda

Sestava FNO: Thimel – Mikulenka (90. Šustai), Blahuta, Literák – Svatonský (46. Hajnoš), Holec (70. Střižík), Šafner (90. Papík), Juříček – Varadi, Teplý, Soukup (55. Kedroň)

Sestava UNI: Kvapil – Diblík (46. Kamas, 93. Uvízl), Sklenář, Koutný, Červeň – Vybíral, Svoboda, Hausknecht (73. Saňák), Javůrek (67. Suchánek) – Komenda, Krč

Rezerva Karviné stále na špici

Vstup do utkání nebyl ze strany Frýdku-Místku vůbec špatný. V patnácté minutě vyslal Janjuš tvrdou ránu, ale pouze do rukou připraveného Ciupy. O pár minut později skončil fantastický centr Rubého u nohou Neumanna, ale jeho zakončení rovněž zlikvidoval karvinský brankář, který místní prostředí na Stovkách zná ze sezóny 2019/20. Nedáš, dostaneš. Ve 29. minutě si hosté vypracovali vůbec první vážnější šanci, která skončila gólem. Kačorův centr uvnitř šestnáctky skončil na zadní tyči, kde Lucky Ezeh s pomocí domácího obránce překonal Lasáka - 0:1.

Ve 36. minutě Hykel směřoval po levém křídle sám na bránu, ale ke konci jeho cesty zpomalil a své zakončení poslal jen do přibíhajícího obránce. O dvě minuty posléze se hosté znovu radovali. A opět byl u toho Kačor, který proplul přes pravou stranu, následně se štěstím překonal stopera Bialka a posunul míč do vyložené šance Luckymu Ezehovi, který se ani napodruhé nemýlil - 0:2. Válcovny své šance nevyužily a o poločasové přestávce prohrávaly o dvě branky.

Po šesti minutách druhé části vymyslel Rubý naprosto famózní přihrávku skrz obranu na Gorčicu, ale ten v obrovské příležitosti selhal, který zakončil mimo tři tyče. Hned posléze byl v permanenci na druhé straně Ojora, ale Lasák se natáhl a připsal si skvělý zákrok. Následně se hra kouskovala a v 57. minutě musel jít ze hřiště zraněný Janjuš. Oživení domácí hry přineslo střídání Ogbua a Kohuta. Válcovny tlačily svého soupeře.

V 86. minutě si Rubý přichystal míč na svou levačku a zpoza šestnáctky vypálil dělovku do pravé tyče. Následně se snažili zakončit právě Kohut s Ogbuem, ale přišel faul hostů a pokutový kop pro Lipinu. Ten s přehledem proměnil Patrik Rubý - 1:2. V samotném závěru utkání byli hosté velmi nervózní a špatný odskok míče po malé domu nadělal brankáři Ciupovi nemalé potíže. Válcovny už si ale bohužel žádnou větší šanci nevytvořily a na domácí půdě opět prohrály výsledkem 1:2.

„Nechci tady čtvrtý týden říkat to samé, protože všechny odehrané zápasy byly jako přes kopírák. Je na nás deka. Aktuálně nejsme schopni dát gól z ničeho a dostaneme branku ze všeho. Byly tam i chyby, které je třeba ukázat si na videu, aby se už neopakovaly. Teď kluci dostali volno, aby si vyčistili hlavu a do Uničova musíme jet hrát maximálně účelně,“ řekl po utkání domácí trenér Pištěk.

„Klukům v kabině jsem před zápasem říkal, že toto derby je pro nás výzvou! Chtěli jsme jít za vítězstvím, pohráli jsme si i s rozestavením. V první půli jsme byli dominantní s výjimkou dvou až tři špatných reakcí po míčích za obranu. A podařilo se nám vstřelit dva góly. Po přestávce a vystřídání Ayaosiho, který si perfektně rozuměl s Kačorem, se naše síla otupila. Naopak domácí začali být aktivnější, začali hrát víc do těla a trochu nám to ztížili. Každopádně zasloužené vítězství. Velmi dobrý výkon podal Pavel Kačor, který si připsal dvě gólové nahrávky a skvěle se zhostil své pozice na hřišti,“ zhodnotil zápas karvinský kouč Ľubomír Luhový.

FK Frýdek-Místek - MFK Karviná B 1:2 (0:2)

Branky: 88. Rubý (pk) - 29. a 38. Ezeh

Sestava FM: Lasák – Massaniec (67. Kohut), Coufal, Bialek, Michlík (67. Ogbu) – Velner (K), Gorčica – Neumann, Rubý, Hykel (77. Imider) – Janjuš (57. Obuch)

Sestava KAR: Ciupa – Carneiro, Mikuš (74. Jurga), Zdunek, Motyčka (K), Ojora, Ezeh (46. Brzóska), Ayaosi (46. Byrtus), Kačor (90+1. Molitorisz), Bielan, Trček

Skvělý úvod zajistil tři body

Vstup do utkání se Válcovnám podařil fantasticky. Už ve čtvrté minutě se dostaly do rychlého brejku po rohovém kopu soupeře, kdy Janjuš křížným pasem vyslal dopředu Rubého, který našel zcela volného Adama Gorčicu a ten zakončil do odkryté svatyně Kvapila - 1:0. O čtyři minuty později Gorčica vysunul Střelce, který našel pod sebou sbíhajícího Patrika Rubého a ten z hranice malého vápna zakončil k levé tyči - 2:0.

Uničov mohl odpovědět již po pár minutách, kdy poslal centr z volného kopu do vápna Javůrek, ale hlavička jeho kolegy skončila vedle. Lipina spoléhala na dravé protiútoky, ale ten z patnácté minutě, který nabídl přečíslení, dopadl jen nepřesnou přihrávkou Janjuše. Další vážnější možnost přišla až ve 37. minutě. Aleš Krč se po autovém vhazování hostů dostal do zakončení uvnitř šestnáctky, ale jeho pumelice zatřásla horní tyčí. Po první půli tak Lipina vedla 2:0.

Na začátku druhé části musel být Lasák připraven na pokus zpoza šestnáctky. V 54. minutě nejprve Neumannův centr propadl k Janjušovi, ale jeho obstřel z levé strany vápna těsně minul svatyni Kvapila. O patnáct minut později skončil Javůrkův centr na hlavě Komendy, ale ten z velké výšky trefil pouze nohy Lasáka. Ke konci utkání se Uničov snažil probít pevnou defenzívu Válcoven. Centry z obou stran ovšem domácí obrana dokázala odvracet.

79. minuta mohla být pro domácí fanoušky oslavou gólu, ovšem Rubému chybělo na dorážku do prázdné, po skvělé přihrávce Martiníka, pár desítek centimetrů. V nastavení přinesl centr Ambrozka nebezpečné zakončení, ale Kryštof Lasák uchránil čisté konto. Frýdek-Místek tak porazil dosavadního lídra tabulky MSFL 2:0 a připisuje si první vítězství v letošním ročníku soutěže.

„Velice cenné vítězství před domácím publikem. Dnes jsme hráli účelně a organizovaně, což přineslo ovoce. Soupeř měl procentuálně míč více na nohách, my jsme přecházeli do rychlých protiútoků a hned první dva jsme dokázali využít zásluhou Gorčicy a Rubého. Druhý poločas jsme odehráli svědomitě. Všichni hráči to odmakali na doraz,“ řekl spokojeně Pištěk.

FK Frýdek-Místek - SK Uničov 2:0 (2:0)

Branky: 4. Gorčica, 8. Rubý

Sestava FM: Lasák - Coufal, Velner (K), Neumann, Janjuš (71. Martiník), Obuch, Střelec (79. Massaniec), Bialek, Hykel, Gorčica, Rubý (86. Halda)

Sestava UNI: Kvapil - Diblík (72. Sklenář), David, Svoboda, Ambrozek, Komenda (K), Vybíral, Sečkář (46. Vichta), Krč (72. Hausknecht), Javůrek (86. Michl), Koutný (72. Kamas)