Lukáš Papřok: V zápasech nám jde o dovednosti pilované na tréninku

Také výkony našich nejmenších dětí v přípravkách stojí určitě za zmínku, proto jsme si pozvali na rozhovor šéftrenéra přípravek, Lukáše Papřoka, který zároveň zastává i funkci hlavního trenéra v kategorii U12.

Lukáši, jak jsi spokojen s počínáním našich týmů v přípravkách?

S počínáním všech přípravkových kategorii od fotbalové školičky až po U11 jsem spokojený. Myslím si, že všechny děti zaslouží pochvalu a věřím, že jejich rozvoj jde správným směrem. Chci taky moc poděkovat všem trenérům, kteří se o rozvoj dětí v přípravkách starají, protože ne vždy to jsou jen samé radosti.“

Předpokládám, že v těchto kategoriích by nám jistě nemělo jít o výsledky, ale o zlepšování herních dovedností, je to tak?

Určitě s tebou souhlasím! Učíme děti vyhrávat a chceme, aby byli soutěživí a hladoví po úspěchu, ale ne na úkor rozvoje jejich herních dovedností. Proto nám jde v zápasech primárně o to, aby děti předváděly na hřišti dovednosti pilované na tréninku, a jestli se vyhraje nebo prohraje, to pro naše trenéry nesmí být měřítko spokojenosti.

Mohl bys ve zkratce trochu koncepci v přípravkách přiblížit nám lajkům?

Ano pokusím se. V kategoriích přípravek, nám jde hlavně o nácvik a zdokonalování herních činností jednotlivce a zaměřujeme se na individuální herní výkon. Přípravkové období bych ještě rozdělil na takové tři podkategorie: Školička, U8 a U9, U10 a U11.

Ve fotbalové školičce se snažíme u dětí rozvíjet pohybovou kulturu, seznamujeme děti v uvozovkách s fotbalem, zaměřujeme se na první doteky s míčem a jeho ovládání.

V kategoriích U8 a U9 se cílí na nácvik a zdokonalování dané herní činnosti jednotlivce a to zejména na vedení míče, obcházení, zakončení.

V kategoriích U10 a U11 se k výše uvedeným přidává hra bez míče, přihrávání a převzetí míče. Všechny tyto dovednosti a činnosti jsou zařazovány do různých průpravných her a cvičení, čímž cílíme na to, aby u dětí z velké části docházelo k přirozenému učení se těmto dovednostem.“

Přechod do žákovských kategorií musí být pro děti velmi náročný. Jako trenér právě U12 to jistě víš. Jaké jsou největší překážky v tomto věku?

Nemyslím si, že přechod kategorie U11 do U12 by měl být nějak náročný. Nebo že by tam měly být nějaké zásadní či speciální překážky. Ano, jsou tam jisté odlišnosti, ale věřím, že pokud budeme mít dobře připravenou kategorii U11 po všech stránkách, tak by ten přechod neměl být nijak složitý.

Výborně, to jistě všichni rádi slyšíme. Zůstaneme ještě na chvíli u tvé kategorie. Jak rychle si kluci zvykli na větší hřiště a jak se jim dařilo na podzim?

S velikostí hřiště jsme se vypořádali v celku rychle, ale i tak je pořád na čem pracovat. Podzim bych hodnotil pozitivně, jsme na začátku dvouletého cyklu a našim úkolem je co nejlépe kluky připravit do kategorií U14 a U15, aby byli konkurenceschopní v žákovské lize. Proto teď nechci nějak moc hodnotit výsledky, tabulky apod. Pro nás je důležité, jak se prezentujeme v zápasech, jestli jsme schopni přenést to, co v tréninku pilujeme, a jak jsme na tom po individuální i týmové stránce. Tam je samozřejmě vždy co zlepšovat.

Zaznamenal jsem velký úspěch v podobě postupu do finálového kola Planeo Cupu. Jak se tento úspěch rodil a co to pro kluky, potažmo, pro klub, znamená?

Ano ano, podařilo se nám v této kategorii dostat až na finálový turnaj Planeo Cup (pohár mládeže FAČR), kdy jsme museli absolvovat tři složitá předkola a v každém předkole skončit do 3. místa. Samotný postup do finále pokládám za velký úspěch pro U12 i klub. Zahrát si na samotném finálovém turnaji a konfrontovat se s nejlepšími celky z České republiky bude dalším přínosem pro nás všechny, nejvíc samozřejmě pro kluky samotné.“

A i tebe se zeptám, jaké jsou tvé sportovní přání do nového roku?

Mým sportovním přáním je, aby nám všechny naše kategorie ukazovaly na hřišti radost z fotbalu, a abychom zažívali co nejvíce individuálních i týmových úspěchů. Všem bych taky chtěl popřát do Nového roku hlavně zdraví, pevné nervy, úsměv na rtu a žádnou červenou kartu :-).“