Na Stovky zavítá Zlínsko

V 19. kole se Frýdeckomístečtí hráči představí opět na domácí půdě a to proti Zlínsku. To na podzim vyřadilo Válcovny z poháru a navíc jim uštědřilo porážku také v mistrovském zápase. V tabulce se nachází na 4. místě, zatímco Lipina je na 10. pozici. Výkop utkání je v sobotu 16. března v 15:00.

Trenér Robert Pištěk: Druhý domácí zápas přivítáme Zlínsko. Se soupeřem máme výbornou domácí bilanci, kterou chceme natáhnout. Dorazí tým, který má rád v držení balón a hraje otevřený fotbal. Čekám úplně jiný duel než ten předchozí."

Zlínsko doma podlehlo Startu

Zlínsko si v generálce na jarní část sezóny poradilo s Hlučínem, který porazilo 6:2. Očekávalo se, že podobný výkon předvede také v prvním mistrovském utkání se Startem Brno. Zápas ovšem nabídnul jedinou branku, o kterou se postaral hostující Marcel Hladký. Ten tak ukončil sérii domácích, která čítala sedm mistrovských utkání bez porážky. „Zápas nám protekl mezi prsty, čekal jsem víc,“ přiznal po utkání smutný trenér David Rojka.

FC Zlínsko - TJ Start Brno 0:1 (0:1)

Branky: 45+1. Hladký

Sestava ZLI: Kalina – Dano, Jovanovič, Krakovčík, Mirvald (93. Waclawik), Pernatskyi (K), Russmann, Sami (78. Vychodil), Slovák, Vintr (61. Frebort), Weber

Derby znovu nerozhodně

Už ve druhé minutě musel zasahovat Lasák po zakončení Varadiho hlavou. O minutu později se už Frýdlant dostal do vedení. Rohový kop Hajnoše proskákal do malého vápna kde se v krkolomné pozici úspěšně prosadil David Kedroň - 0:1. V osmé minutě ovšem Válcovny získaly volný kop. Centr se snažil odhlavičkovat Michal Střižík, ale míč zapadl přesně k tyči a vlastní brankou srovnal stav utkání na 1:1.

Po následujících pěti minutách centroval z levého křídla Hykel, který našel hlavu Neumanna, ale jeho hlavičku pohotovým zákrokem vyrazil Prepsl. V 19. minutě se po standardní situaci dostal Massaniec ke dvěma zakončením, ale ani jedno neprošlo na bránu Frýdlantu. Po půl hodině hry se v šanci ocitl také Janjuš, ale jeho střelu k bližší tyči opět zneškodnil někdejší gólman Frýdku-Místku Ondřej Prepsl. První půle tak skončila smírně 1:1.

Začátek druhé části přinesl vyloučení Ondřeje Škorika, který po faulu obdržel nejprve žlutou kartu a po rozmíšce také červenou. Po hodině hry dostal Hykel přihrávku skrz obranu, ale následně nedokázal přehodit vybíhajícího brankáře. Oslabení hostů uškodilo spíše domácím, kteří si nemohli vytvořit nějakou větší příležitost. Frýdlant dokonce sahal po třech bodech, jelikož v 82. minutě balón přeskočil nohu Lasáka, ale Šafnerovo zakončení dokázal odkopnout Bialek.

Ke konci zápasu začali hosté dostávat žluté karty a poslední šanci měl na kopačce Gorčica, ovšem jeho pokus mířil přímo do náruče Prepsla. Před 512 diváky se tak odehrála další remíza mezi těmito týmy, již čtvrtá v řadě.

„Opět remíza, fanoušci očekávali vítězství a to jsme nepřinesli. Moc nás to mrzí. Opět jsem upozorňoval na standardní situace a my z laxní nahrávky a následném rohu dostaneme gól. Naše blbost. Naštěstí jsme vyrovnali a zápas začal od znovu. Soupeř hrál opět z hlubokého bloku. V prvním poločase jsme si vypracovali velkou šanci po hlavičce Neumanna. Bez úspěchu. Vypracovali jsme si ještě nějaké pološance, ale ke gólu to nevedlo. Z čeho šťastný nejsem je hra po vyloučení soupeře. Paradoxně nám to ublížilo, soupeř se stáhl ještě níž. Poté už byla hra na těžkém terénu pomalá a nepřesná. Rozhodně jsme měli hru zjednodušit a dostat soupeře pod tlak. To se nestalo. I tak jsme si vypracovali ještě dvě plnohodnotné šance Hykla a Gorčicy, trefovali jsme jen gólmana. Je třeba se připravit na další domácí zápas. Doufám, že diváci dorazí v takovém počtu jako dnes. Za kulisu děkujeme," řekl po utkání domácí trenér Robert Pištěk.

„Tak výsledek je to určitě pro nás výborný. Před utkáním bychom určitě ten bod brali, ale předvedená hra v první půlce zápasu nebyla taková, jakou jsme očekávali. Myslím si, že za tím bylo sebevědomí některých hráčů, opravdu jsem některé ani nepoznával. Klukům jsem v kabině říkal, že příprava je už za námi a až teď se ukáže, jaké máme v týmu zápasové typy. Zdali vítězné, nebo naopak. Dnes se to v nějaké míře a v plné nahotě ukázalo. Výkon opravdu nebyl dobrý. Po vyloučení Ondry Škorika, které se mě zdálo docela přísné, tak ta naše hra dopředu už zcela opadla. Pak už hrálo pouze jedno družstvo, to si musíme přiznat. Paradoxně jsme ale ten zápas mohli vyhrát, pouze by to však potvrdilo větu, že fotbal nemá logiku. Nikdy se nějak k výkonu sudích nevyjadřuji, ale jejich dnešní výkon mě trochu mrzí. Nechci tu brečet, jelikož ani nám se ten zápas po fotbalové stránce vůbec nepovedl. Ale to samé by se dalo říct i o těch klucích, co pískali. Je smutné, že se dá takto ovlivnit zápas, ale znovu opakuji, neříkám, že kdyby coby, tak bychom ten zápas vyhráli. To ne! Jejich výkon bych však srovnal s tím naším,“ vyjádřil se hostující kouč Radim Wozniak.

FK Frýdek-Místek - 1. BFK Frýdlant n. O. 1:1 (1:1)

Branky: 8. Střižík (vla.) - 3. Kedroň

Sestava FM: Lasák – Massaniec, Coufal, Bialek, Velner (K) – Obuch (77. Kohut), Gorčica – Neumann (67. Rubý), Janjuš (67. Michlík), Hykel (90. Imider) – Bitta

Na podzim královalo Zlínsko

Nejprve se ve 2. kole Moravskoslezské fotbalové ligy se Lipina vydala do Otrokovic, kde se utkala s místním fotbalovým klubem Zlínskem. Poslední vzájemné střetnutí skončilo vysokým vítězstvím Lipiny 6:1. „Dnes jsme jeli hrát do Zlínska účelný fotbal s hlavním cílem, a to získat body,“ řekl po utkání trenér Pištěk. V první půli si Válcovny dokázaly vytvořit pár šancí, ve kterých se ocitli Patrik Rubý či Pavel Střelec. Ani jedna situace ovšem nebyla vyřešena dokonce. 168 diváků se tak gólu v první části zápasu nedočkalo.

Ve druhém poločase se hra přelévala z jedné strany na druhou, přičemž Kryštof Lasák musel vytáhnout úspěšný zákrok. V 56. minutě ovšem přišlo k pochybení frýdeckomístecké obrany a po rohovém kopu se, stejně jako na jaře, prosadil kapitán Zlínska Oleksandr Pernatskyi - 1:0. „Do kádru jsme přivedli zkušené hráče, ale stále ztrácíme body hrubými chybami. Při rohu se nedomluvil gólman s obránci a obdrželi jsme branku,“ řekl k nepovedené situaci kouč Lipiny.

V závěru zápasu se Válcovny hnaly za vyrovnáním, ale někdejší brankář Lipiny Marek Kalina uhájil čisté konto. „V závěru jsme byli více na míči a hru jsme maximálně zjednodušili, bohužel to srovnání nepřineslo,“ ukončil hodnocení Pištěk. Frýdek-Místek tak prohrál na Zlínsku 0:1. Už v úterý se budou svěřenci Roberta Pištěka snažit o vítěznou odvetu. Válcovny se totiž opět vydají do Otrokovic, kde odehrají 1. kolo MOL Cupu, jenž bylo odložené z minulého týdne díky podmáčenému hřišti.

FC Zlínsko - FK Frýdek-Místek 1:0 (0:0)

Branky: 56. Pernatskyi.

Sestava ZLI: Kalina – Dano, Dziuba, Gerža (72. Chovan), Kašpárek (84. Rapavý), Kiška, Krakovčík, Mirvald, Pernatskyi (K), Tkadlec, Russmann (80. Němec)

Sestava FM: Lasák – Neumann, Coufal, Massaniec, Velner (K) – Bialek (61. Obuch), Gorčica – Hykel (78. Blejchař), Rubý, Martiník (66. Halda) – Střelec (61. Janjuš)

Válcovny se s protočenou sestavou snažily Zlínsku vrátit porážku z minulého týdne a to ve 2. kole poháru. Domácí trenér Jak Rojka dopředu avizoval, že v zahajovací jedenáctce provede změny a včetně brankáře do hry nasadil pět nových hráčů: „Avizoval jsem už dopředu, že pohár slouží k tomu, aby hráli také další hráči, v tomto byl náš plán zcela jasný.“ Válcovenský kouč Robert Pištěk rovněž udělal změny v sestavě a například v bráně se představil Jiří Prokel, zatímco až ve druhé půli z lavičky nastoupili Rubý, Hykel či Neumann: „Dnes jsme razantně protočili sestavu vzhledem k nabitému programu.“ Do podvečerního utkání lépe vstoupil Frýdek-Místek, neboť v 17. minutě po přihrávce Haldy zakončoval do odkryté svatyně Teodor Janjuš - 0:1.

Posléze si Frýdeckomístečtí vytvořili minimálně další dvě velké šance, ale ani jedna už za zády Grögera neskončila. „V prvním poločase se dvakrát vydáme sami od poloviny hřiště na gólmana a nejsme schopni ani jednou pořádně zakončit,“ řekl nespokojený Pištěk. Od včerejšího zápasu bude domácí kapitán Oleksandr Pernatskyi pro válcovenskou obranu černou můrou, neboť se ve 37. minutě proti Lipině znovu prosadil a to již ve třetím zápase v řadě - 1:1.

Před poločasovou přestávkou se zaskvěl také hostující kapitán Velner, jenž vybojoval pokutový kop. Exekutorem byl určen Maxim Obuch, ovšem ten penaltu zahodil. „Před poločasovou přestávkou Velner vybojoval penaltu. Tu ovšem laxně neproměnil Obuch, který si bude muset hodně sáhnout do svědomí,“ řekl k závěru první půle hostující kouč.

Do druhé půle udělali oba kouči dvě změny. V dresu Válcoven nastoupil Filip Šponer a zmíněný Patrik Rubý. Úvod zachytilo domácí Zlínsko a v 53. minutě otočil vývoj zápasu Patrik Chovan - 2:1. Frýdek-Místek na obdrženou branku nestačil včas zareagovat a o devět minut později se Patrik Chovan prosadil podruhé - 3:1. „Hra se ve druhé půli díky příchodu Gouameného Dana zvedla, měli jsme dost šancí, koncovka však stále ještě není úplně taková, jaká by měla být. Přesto jsme vstřelili dvě branky po pěkných akcích. Klidně jsme mohli vyhrát 8:3,“ okomentoval zápas domácí trenér.

FC Zlínsko - FK Frýdek-Místek 3:1 (1:1)

Branky: 53. a 62. Chovan, 37. Pernatskyi - 17. Janjuš

Sestava ZLI: Gröger – Krakovčík, Ilič, Kiška (46. Russmann), Mirvald, Pernackyj (C), Dziuba, Chovan, Němec, Rožek, Kašpárek (46. Dano)

Sestava FM: Prokel – Massaniec, Velner (C) (63. Neumann), Nevřela, Halda, Janjuš, Obuch (46. Šponer), Střelec (46. Rubý), Martiník, Bialek (72. Coufal), Gorčica (63. Hykel)