1. SK Prostějov - FK Frýdek-Místek 10:0

Prohrát s týmem z vyšší soutěže není až tak nezvyklé. Valcíři ale na přípravný duel s druholigovým Prostějovem musí co nejdříve zapomenout.
(22.2.2020) | Olympijská ul.
1. SK Prostějov - FK Frýdek-Místek
10:0

Ono je několik způsobů, jak přípravné utkání Valcířů v Prostějově okomentovat, ohodnotit. Při konečném skóre lze lehce říct, prohráli jsme s druholigovým týmem 10:0, a tečka. Tak nějak se na přípravné utkání připravujete, chystáte, a pak?

Co chcete o takovémto utkání vlastně psát?

Takže...proč na důležitosti tohoto střetnutí oba trenéři lpěli? Proč se nakonec hrálo na přírodní trávě, a ne na méně oblíbené umělce?

Hanáci na tom byli v průběhu týdne podobně jako my. Jejich přípravný duel s Kroměříží jim byl odložen, stejně, jako nám, utkání ve slovenské Senici. "Bylo to kvůli marodce. Tým bychom asi dali dohromady, ale delší dobu je nás spíš méně a nebyli bychom schopni protočit hráče tak, jak bychom si přáli. Proto jsme se rozhodli, že budeme hrát jen v sobotu s Frýdkem-Místkem," řekl prostějovský kouč Pavel Šustr. Od nás byl slyšet velmi podobný hlas. "Zápas byl zrušen? Nedá se nic dělat, budeme se v týdnu poctivě připravovat na sobotní duel s druholigovým celkem," znělo v průběhu týdne z frýdecko-místeckého tábora.

Hráči obou celků tak dostali patřičnou chuť se o víkendu před svými trenéry a fanoušky opravdu vytáhnout. Před námi navíc byla obrovská motivace, vždyť Prostějov na poslední chvíli dotáhnul do zdárného konce hostování Bronislava Stáni z ligové Opavy. Jeho dalšími posilami byli rovněž Michal Stříž (v minulosti hrával za druholigový Třinec) a nám všem známý obránce Daniel Bialek. „Dan je mladý kluk, který má poměrně dost zápasů ve třetí lize. Myslím si, že má potenciál, aby se stal minimálně kvalitním druholigovým hráčem. Má chuť na sobě pracovat, to je ostatně společné pro všechny tři,“ řekl prostějovský kouč. Tu správnou příchuť dodal zápasu přírodní trávník, na kterém se nakonec zápas odehrál. Domácí totiž na poslední chvíli změnili hrací plochu z umělého trávníku olomouckého Androva stadionu. „Chtěli jsme, pokud to jen trochu bude možné, hrát na přírodní trávě,“ prozradil prostějovský kouč Šustr.

No a šlo se na věc. Pro oba celky to bylo vůbec první letošní utkání na travnatém povrchu.

Hodnocení dle prostějovského webu:

První poločas se ještě nesl tak trochu v duchu oťukávání a zkoušení. V 6. minutě zahrávali domácí první rohový kop a mohli si tak vyzkoušet něco z tréninkového nácviku. Standardní situace se povedla. Po rohu Slaměny a hlavičce Machynka otevřeli Hanáci skóre utkání - 1:0. V 19. minutě poslal ze středu hřiště krásný pas Polák na Lutonského, ten bravurně zpracoval míč, obešel brankáře a do prázdné brány zvyšoval na 2:0. Ve 33. minutě se opět ukázal Lutonský, jehož střelu brankář Ciupa pouze vyrazil ke Šteiglovi, který přidal třetí přesný zásah domácího celku.

Ve druhé půli uběhlo opět pouze šest minut a skóre se měnilo počtvrté. Pašek přihrál po lajně Koudelkovi, jehož centr z místa penaltového puntíku zužitkoval Stáňa. Za další čtyři minuty dostal dlouhý lob Stříž, překonal brankáře Zouhara a poslal míč do prázdné svatyně - 6:0.  Valcíři se po šestém gólu ještě nevzpamatovali, když svoji individuální akci předvedl Stáňa, který si technickým zakončením připsal svou druhou branku v utkání a sedmou trefu domácího týmu. Za dalších deset minut přidal také svůj druhý gól Honza Šteigl, který dokázal skórovat střelou z vápna. Po následující akci na pravé straně vedli Hanáci již osmibrankovým rozdílem. To Stáňa přihrál Lutonskému a ten našel střílenou přihrávkou kopačky Zapletala. I další přesný zásah Prostějova byl z pohledné akce na jeden dotek. Na konci byl Lutonský, kterého domácí borci vyslali dlouhou přihrávkou z vlastní poloviny hřiště. Konečné skóre zaokrouhlil nakonec Patrik Slaměna, který trefil z voleje centrovaný míč Koudelky.

V hloubi duše v té chvíli musel asi každý fotbalista ve frýdecko-místeckém dresu vzpomínat, kdy naposledy odcházel ze hřiště poražen potupou desíti inkasovaných branek. Velkou pozitivou na tom všem alespoň je, že v roli kapitána nastoupil v základní sestavě věkem ještě dorostenec Tomáš Hammer. Na toto přípravné utkání ale nejspíš nezapomene do konce svého fotbalového života.

Před Valcíři už zbývají poslední dvě přípravná střetnutí, takzvané "generálky". V pátek 28. února vyzveme od 13.30 hodin na umělé trávě ve frýdeckých Stovkách slovenskou Skalici. O den později pak Frýdečtí provnají síly proti diviznímu nováčkovi ze Skaštic. Tohle utkání se bude opět hrát ve Stovkách, a to od 10 hodin.